نویسنده ایتالیایی از اتهام «تحریک به خرابکاری» در خط آهن لیون-تورین تبرئه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نویسنده ایتالیایی از اتهام «تحریک به خرابکاری» در خط آهن لیون-تورین تبرئه شد

اری د لوکا، نویسنده ایتالیایی در دادگاهی در ایتالیا از اتهام «تحریک به خرابکاری» در خط آهن سریع السیر لیون-تورین تبرئه شد.

این نویسنده ۶۵ ساله قبل از اعلام حکم دادگاه در اظهاراتی، اقدام خود مبنی بر اعلام فراخوان برای اخلال در راه آهن لیون-تورین را تایید کرده بود.

او گفت: «من باور دارم که با خط راه آهن به اصطلاح سریع السیر باید مقابله و این پروژه برچیده شود. اقدامات خرابکارانه در دفاع از سلامت و محافظن از آب و هوا و زمین که تهدید می شوند، نابجا نیست.»

دادستان پرونده برای آقای لوکا به دلیل آنکه وی در سال ۲۰۱۳ در مصاحبه ای خواستار ایجاد اخلال در ساخت این خط آهن شده بود، مجازاتی برابر با هشت ماه زندان را تقاضا کرده بود. این نویسنده ایتالیایی دو سال پیش گفته بود: «در احداث خط آهن سریع السیر باید اخلال ایجاد کرد. به همین دلیل به قیچی ها نیاز است. بریدن حصارهای کارگاه راه آهن اقدام تروریستی نیست.»

در جریان رسیدگی به اتهام آقای لوکا، بیش از ۵۰۰ تن از روشنفکران جهان حمایت خود را از این نویسنده حامی محطی زیست اعلام کردند.

ساخت خط آهن لیون-تورین انتقادهای زیادی را برانگیخته است. در ژانویه گذشته دهها نفر از مخالفان این پروژه در درگیری خشونت بار با پلیس بازداشت و به زندان محکوم شدند.