Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موج جدید خشونت ها در بیت المقدس از دریچه تلویزیون های اروپایی

موج جدید خشونت ها در بیت المقدس از دریچه تلویزیون های اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سری جدید خشونتها در بیت المقدس، تشدید تدابیر امنیتی از سوی اسرائیل و جنبش خودجوش نسل جوان فلسطینی در حمایت از اماکن مقدس، محور اصلی گزارش های بسیاری

آگهی

سری جدید خشونتها در بیت المقدس، تشدید تدابیر امنیتی از سوی اسرائیل و جنبش خودجوش نسل جوان فلسطینی در حمایت از اماکن مقدس، محور اصلی گزارش های بسیاری از شبکه های تلویزیونی طی هفته گذشته بود. از این بین، سه گزارش را برای شما گلچین کرده ایم.

روسیه۲۴ : «انتفاضه با چاقو»

وضعیت کنونی از همان ابتدا در اسرائیل به نام «انتفاضه با چاقو» معروف شد. نیروهای پلیس، سربازان مستقر در ایست های بازرسی و حتی غیرنظامی ها بارها با چاقو مورد حمله قرار گرفته و خیلی هایشان هم جراحت برداشته اند.

تعداد زنگهای تلفنخانه مرکز پلیس بیت المقدس افزایش یافته؛ از جمله مورد حمله با تبر در ایستگاه اتوبوس یا حمله به شهروندان اسرائیلی در شهر رعانانا. در چنین شرایطی است که مسئولان اسرائیلی به نیروهای پلیس اجازه داده اند به افراد مظنونی که به اخطار توجه نمی کنند، شلیک کنند.

یکی از فرماندهان پلیس اسرائیل در این باره می گوید: «نیروهای ما با جدیت تمام فعالیت می کنند و هدف ما کشتن تروریست ها در محل است. هر تروریستی که چاقو بدست بگیرد و بخواهد زندگی نیروهای ما را به خطر بیندازد یا تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه باشد را بلافاصله از بین خواهیم برد.»

سری جدید خشونت ها از اول ماه اکتبر شروع شده و بی وقفه ادامه دارد. موجی جدید از خشونتها که برخی آنرا انتفاضه سوم می دانند. توقف مذاکرات صلح موجب شعله ور شدن آتش زیر خاکستر شد. در همین حال تل آویو به سیاست شهرک سازی خود ادامه می دهد و با تمام قوا مانع شکل گیری دولت مستقل فلسطینی است. اینگونه است که خشونت، عدم اعتماد و ترس، به احساس غالب سرزمین فلسطین که دهه هاست در آتش این منازعات می سوزد، تبدیل شده است.

تلویزیون اسپانیا: واکنش تشکیلات خودگردان به خشونت های اخیر

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان خواستار حفظ آرامش شهروندان در برابر موج جدید خشونتها شد و بطور تلویحی از گزینه «مقاومت مدنی و صلح آمیز در برابر اشغالگران» دفاع کرد.

البته محمود عباس صراحتا خشونتها را محکوم نکرد و واژه هایی را بکار برد که با آنها شاید می خواست به نوعی از حملات آخر دفاع کند. او اسرائیل را مسبب و مسئول به قهقرا رفتن اوضاع دانست که در نظر دارد وضع موجود را در بیت المقدس بر هم بزند، وضعیتی که از سال ۱۹۶۷ و بعد از جنگهای شش روزه، بر این شهر حاکم بوده است؛ به این شکل که مسلمانان در محوطه مسجد الاقصی نماز می خوانده اند و یهودی ها برای عبادات خود دیوارندبه را در اختیار داشته اند. حالا فلسطینی ها دولت اسرائیل را متهم می کنند که با اجازه دادن به مهاجران یهودی در استفاده از محوطه مسجد، می خواهد این مکان مقدس را از دست مسلمانان برباید. رییس تشکیلات خودگران در این باره خواستار کمک جامعه بین الملل شده است.

این درحالیست که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سری جدیدی از تدابیر ویژه را با هدف مقابله با این خشونتها در دستور کار قرار داده است. تدابیری نظیر افزایش تعداد نیروهای امنیتی در وسایل حمل و نقل عمومی و همینطور پست های ایست بازرسی در خروجی محلات عرب نشین بیت المقدس یا مصادره اموال مهاجمان. وزیر امنیت داخلی اسرائیل همچنین عدم تحویل اجساد ضاربان کشته شده و جلوگیری از برگزاری مراسم تشییع جنازه برای تروریست ها را نیز پیشنهاد داده است.

شبکه آرتی اس: جنبش خودجوش جوانان فلسطینی

جنبشی از جنس جوانان چاقو بدست. آنهایی که بدون اینکه دستوری دریافت کرده باشند راه افراط گرایی در پیش گرفته اند. رهبری ندارند و به کمک شبکه های اجتماعی اینترنتی بسیج می شوند. رسالتی که برای خود تعریف کرده اند پاسداری از حریم مکانهای مقدسشان است.

این جوانان نیازی به یک رهبر معنوی یا فرمانده نظامی ندارند. خودشان ایدئولوژی مورد نظرشان را روی اینترنت و شبکه های اجتماعی پیدا می کنند. آنها لحظه به لحظه پیامهای تبلیغاتی و ایدئولوژیکی را دنبال می کنند.

یکی از آنها می گوید: «جوان ها برای مکانهای مقدس اهمیت خاصی قائلند. بزعم آنها یهودی ها تهدیدی هستند برای این مکانها. بنابراین جوان ها حاضرند به هر وسیله ممکن از مقدسات خود دفاع کنند.»

اسرائیل در مقابله با این جوانانی که نه سازمانی دارند، نه رهبری کاریزماتیک، درمانده نشان داده است؛ نکته ای که واضح است اینکه این جوانها در تصمیم خود مصمم هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای اسرائيل چه کشورهایی هستند؟

شمار «سربازان اسرائیلی کشته‌شده در طول یک و نیم قرن» کمتر از تلفات فلسطینی‌ها در آخرین جنگ غزه است