عاملان انفجارهای آنکارا برای سرویس های اطلاعاتی شناخته شده بودند

عاملان انفجارهای آنکارا برای سرویس های اطلاعاتی شناخته شده بودند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات دولتی ترکیه می گویند عاملان انفجار انتحاری آنکارا به دلیل گرایش افراط گرایانۀ آنها و ارتباط با داعش برای سرویس های اطلاعاتی این کشور چهره های

آگهی

مقامات دولتی ترکیه می گویند عاملان انفجار انتحاری آنکارا به دلیل گرایش افراط گرایانۀ آنها و ارتباط با داعش برای سرویس های اطلاعاتی این کشور چهره های شناخته شده ای بوده اند.

به گفتۀ منابع دولتی و به نوشتۀ روزنامه های جمهوریت و حریت، «یونس امره آلاقوز» یکی از این انتحارکنندگان است که عضو داعش نیز بوده است. بر اساس گزارش این روزنامه، وی برادر عامل انفجار انتحاری در شهر سوروچ در روز بیستم ژوییه بود که دست کم ۳۰ کشته برجای گذاشت.

روزنامۀ حریت همچنین از «عمر دنیس دوندار» به عنوان دومین عامل انفجار آنکارا نام برده است. وی در سال ۲۰۱۳ به سوریه رفته و پس از چند ماه مجددا به ترکیه بازگشته بود.

انتشار این اخبار خشم مردم ترکیه را برانگیخته است. به گفتۀ مقامات دولتی، این دو به همراه ۱۹ نفر دیگر به عنوان مظنونینی که قصد انجام عملیات تروریستی در کشور دارند در یک لیست ۲۱ نفره قرار داشت.

این حملۀ انتحاری که در جریان یک تجمع صلح آمیز کردهای ترکیه در آنکار به وقوع پیوست دست کم ۹۷ کشته برجای گذاشته است. دولت ترکیه از نخستین ساعات این انفجارها، انگشت اتهام را به سمت داعش، حزب پ.کا.کا و جبهۀ انقلابی آزادیبخش خلق به عنوان مظنون نشانه گرفته است.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور می گوید: «ما نبردمان علیه داعش را ادامه می دهیم. حتی این روزها هم این نبرد در جریان است. عملیات خود علیه پ.کا.کا را نیز ادامه خواهیم داد چرا که گزارش های سرویس های اطلاعاتی ما نشان می دهد که پ.کا.کا و جبهۀ انقلابی آزادیبخش خلق افراد خود را که در شمال عراق آموزش بمب های انتحاری دیده اند، به ترکیه فرستاده اند. ما این دو [گروه] خیانتکار را همزمان دنبال می کنیم.»

مقامات دولتی می گویند در حملات انتحاری روز شنبه، دهم اکتبر دست کم ۹۷ نفر کشته شده اند اما منابع دیگر از جمله حزب دموکراتیک خلق ها از ۱۲۸ نفر به عنوان قربانیان این دو انفجار سخن می گویند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه به نبرد علیه داعش و پ کا کا ادامه می دهد

امپراتوری سریال‌های تلویزیونی ترکیه از عربستان تا شیلی

اسرائیل اقدامات قانونی را برای بستن شبکه تلویزیونی «الجزیره» در خاک خود آغاز کرد