چرایی انتخابات زودهنگام پارلمانی در ترکیه

چرایی انتخابات زودهنگام پارلمانی در ترکیه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی انتخابات زودهنگام پارلمانی روز اول نوامبر (دهم آبان) در ترکیه برگزار خواهد شد. برگزاری این انتخابات پس از آن صورت می گیرد که احمد

آگهی

گزارش تفصیلی

انتخابات زودهنگام پارلمانی روز اول نوامبر (دهم آبان) در ترکیه برگزار خواهد شد.

برگزاری این انتخابات پس از آن صورت می گیرد که احمد داووداوغلو، نخست وزیر این کشور در تشکیل دولت ائتلافی ناکام ماند.

حزب حاکم «عدالت و توسعه» که رجب طیب اردوغان رییس جمهور به همراه داوود اوغلوی نخست وزیر از اعضای آن هستند، در انتخابات پارلمانی ماه ژوئن اکثریت مطلق را از دست داد و مجبور به تشکیل دولتی ائتلافی با دیگر احزاب این کشور شد.

دو حزب «حرکت ملی» و «جمهوری خواه خلق» احزابی بودند که حزب حاکم برای ائتلاف روی آنها حساب کرده بود؛ اما با ناکامی آقای نخست وزیر در تشکیل یک دولت ائتلافی و شکست مذاکرات، برگزاری انتخابات زودهنگام در دستور کار قرار گرفت.

خبرنگار یورونیوز در استانبول نظر مراد یتکین، سردبیر روزنامه حریت را درباره هدف رییس جمهوری ترکیه از برگزاری انتخابات زودهنگام جویا شده است.

مراد یتکین، سردبیر روزنامه حریت ترکیه: «هدف نخست رجب طیب اردوغان در انتخابات آتی، تلاش برای کسب مجدد اکثریت کرسی های پارلمانی خواهد بود.

یورونیوز: شرایط امروز با انتخابات قبلی خیلی متفاوت است. روند مذاکرات صلح رها شده و فعالیت های تروریستی هم تشدید شده. این مسائل به نظر شما چه تاثیری بر انتخابات خواهند گذاشت.

مراد یتکین، سردبیر روزنامه حریت ترکیه: «مواردی که به آنها اشاره کردید خیلی مهم هستند. پ کا کا حملات خود را مجددا آغاز کرده. ارتش هم واکنش تندی داشته است… این کشتارها، تشییع جنازه ها و این
همه موارد نقض حقوق بشر… شبیه شرایط دهه نود است. حزب عدالت و توسعه در این پارلمان چهار حزبی درصدد کسب اکثریت است. آنها به احتمال تشکیل دوباره دولت تک حزبی فکر می کنند. اگر این اتفاق هم بیفتد حاشیه امنیتشان خیلی کوچک خواهد بود البته برای رییس جمهور اردوغان کفایت می کند. کفایت می کند برای اینکه در این مورد او بگونه ای عمل خواهد کرد که گویی نظام سیاسی ترکیه بدون اصلاح قانون اساسی یک «جمهوری ریاستی» است. او فکر می کند تا موقعی که حزب عدالت و توسعه در قدرت باشد او هم در عمل رییس جمهور ترکیه باقی خواهد ماند.»

یورونیوز: سناریوهای بعد از انتخابات کدامها هستند؟ بدترین و بهترین سناریوی ممکن چیست؟

مراد یتکین، سردبیر روزنامه حریت ترکیه: «بدترین سناریو رفتن به سمتی است که نتیجه آن برگزاری انتخابات دیگری باشد. ترکیه از لحاظ سرمایه گذاری سال ۲۰۱۵ را از دست داده است و اینگونه سال ۲۰۱۶ را هم از دست خواهیم داد. و نمی توانیم بدانیم این وضعیت تا چند سال ادامه خواهد داشت برای اینکه طبق قانون اساسی منعی ندارد. اگر حزب عدالت و توسعه، نتواند اکثریت تک حزبی را از آن خود کند باید دولت ائتلافی تشکیل شود. برای تشکیل دولت ائتلافی هم دو امکان وجود دارد. یکی ائتلاف عدالت و توسعه با ناسیونالیست هاست و دیگری اتحاد عدالت و توسعه با جمهوریخواهان. ائتلاف بین احزاب «عدالت و توسعه» و «جمهوریخواه خلق» می تواند ائتلافی مبتنی بر «اجماع» باشد که ترکیه سالهاست از آن حذر کرده است. این ائتلاف می تواند دو رکن اصلی قدرت سیاسی ترکیه را در کنار هم قرار دهد. در اینصورت احتمال زیادی می رود که شاهد یک قانون اساسی دمکراتیک باشیم که قطعا یک قانون اساسی مبتنی بر نظام ریاستی نخواهد بود.»

باید منتظر ماند و دید در اوضاع متشنج این روزهای ترکیه، خاصه بعد از حملات تروریستی آنکارا و روند نزولی ارزش لیر در برابر دلار، آیا حزب عدالت و توسعه و در راس آن رجب طیب اردوغان می تواند با این انتخابات زودهنگام، راه را برای ادامه سیاستهای خود هموار کند یا ناگزیر از ائتلاف با اپوزیسیون است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه