باراک اوباما از سازمان پزشکان بدون مرز عذرخواهی کرد

باراک اوباما از سازمان پزشکان بدون مرز عذرخواهی کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در یک مکالمۀ تلفنی با جوآن لیو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از بمباران بیمارستان این سازمان در قندوز

آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در یک مکالمۀ تلفنی با جوآن لیو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از بمباران بیمارستان این سازمان در قندوز عذرخواهی کرد. وی در این مکالمۀ تلفنی، ضمن بیان همدردری خود با کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز، بر انجام تحقیقات بی طرفانه تاکید کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری با اعلام این خبر گفت: «رئیس جمهور به دکتر لیو اطمینان داد تحقیقاتی که وزارت دفاع آمریکا در این باره انجام می دهد، شفاف، کامل و به منظور روشن شدن حقایق و شرایطی است که این حادثه را بوجود آورده است.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید می کند در صورتیکه ضرورت داشته باشد، رئیس جمهوری تغییراتی را در روند عملیاتی نیروهای آمریکایی ایجاد خواهد کرد تا امکان وقوع چنین حوادث غم انگیز در آینده کمتر باشد.

در حادثۀ بمباران هوایی بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز توسط نیروهای آمریکایی، ۲۲ نفر پزشکان و بیماران جان باختند. مسئولان این سازمان غیرانتفاعی، روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه این اقدام آمریکایی ها، نقض کنوانسیون ژنو است، خواستار تحقیقات بین المللی در این باره شدند.

جیسون کن، مدیر اجرایی این سازمان از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است یک کمیتۀ حقیقت یاب در این باره تشکیل دهد. مدیر اجرایی پزشکان بدون مرز خطاب به باراک اوباما گفت: «با انجام اینکار، یک پیام قوی به دیگران بفرستید و نشان بدهید که آمریکا به قوانین جنگ و اقدامات بشردوستانه در جهان احترام می گذارد. این مساله نه تنها در مورد مرگ بیماران و نیروهای سازمان ما در قندوز است، بلکه با امنیت تیم های پزشکی تابعۀ سازمان ما که در مناطق جنگی در جای جای دنیا به فعالیت مشغول هستند، رابطۀ مستقیم دارد.»

در حال حاضر سه تحقیق همزمان از سوی ناتو، دولت افغانستان و آمریکا در این باره آغاز شده است.

جوآن لیو، رئیس این سازمان پیش از این با بیان اینکه به «تحقیقات نظامی داخلی اطمینانی ندارد»، تشکیل یک کمیسیون غیرنظامی و بشردوستانه برای انجام تحقیقات در این زمینه را ضروری اعلام کرده بود. مسئولان این سازمان همچنین در نامه ای خطاب به ۷۳ کشور امضا کنندۀ کنوانسیون حقوق بشر خواستار تشکیل این کمیسیون شده است.

مقامات آمریکایی می گویند بمباران این بیمارستان به اشتباه و به تصور سنگر گرفتن طالبان در این محل صورت گرفته است. پنتاگون می گوید مداخلۀ نیروهای نظامی آمریکایی در عملیات بازپس گیری شهر قندوز از طالبان به درخواست دولت افغانستان بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان پزشکان بدون مرز، کنوانسیون ژنو را یادآور شد

پزشکان بدون مرز: بمباران بیمارستان قندوز نقض کنوانسیون ژنو است

دیده‌بان حقوق‌بشر: صدمات شدید وارده به نظام سلامت عمومی افغانستان، بحرانی فاجعه‌بار را رقم زده است