اسراییلی ها از نتانیاهو خواستند ضرایب امنیتی را تشدید کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسراییلی ها از نتانیاهو خواستند ضرایب امنیتی را تشدید کند

صدها اسرائیلی روز دوشنبه همزمان با جشن «سیمخاط تورا» در بیت المقدس، با تجمع در مقابل اقامتگاه نخست وزیر، با ناکافی خواندن اقدامات دولت اسراییل علیه فلسطینی های معترض، خواستار تامین امنیت در این کشور شدند.

این تجمع به دعوت شورای منطقۀ سامریه برگزار شده بود. یوسی داگان، رئیس این شورا اعلام کرده است تا زمانیکه دولت دستور ساخت شهرک های بیشتری را در مناطق «ایتامار» و «الونموره» ندهد، به تحصن خود در مقابل اقامتگاه نخست وزیر اسراییل ادامه خواهد داد.

روز اول اکتبر، در جریان یک تیراندازی به خودروی یک خانوادۀ یهودی در منطقۀ ایتامار، والدین این خانواده کشته شدند. چهار فرزند این خانوادۀ یهودی که همگی زیر ۱۰ سال سن دارند نیز در اثر اصابت گلوله مجروح شدند.

همزمان با این تجمع، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز دوشنبه، از بازماندگان خانوادۀ بنیتا در بیمارستانی در بیت المقدس بازدید به عمل آورد. روز سوم اکتبر یک فلسطینی در منطقۀ الونموره در بخش قدیمی این شهر، با چاقو به خانوادۀ بنیتا حمله کرد که در نتیجۀ آن دو اسراییلی به قتل رسیدند و همسر و دختر خردسال این خانواده نیز مجروح شدند.

از سوی دیگر، صدها فلسطینی در کرانۀ باختری روز دوشنبه در مراسم به خاکسپاری یک نوجوان فلسطینی که شامگاه یکشنبه توسط نیروهای اسراییلی به قتل رسید، شرکت کردند. هوزیفا که ۱۸ سال داشت، در جریان درگیری های روز یکشنبه میان پلیس اسراییل و معترضان در منطقۀ طولکرم هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

به گفتۀ منابع بیمارستانی در بخش قدیمی شهر بیت المقدس، بیش از ۱۵۰ نفر نیز مجروح شده اند که جراحت بیشتر آنها ناشی از گلوله گزارش می شود.

تنش ها در اراضی اشغالی از زمان مراجعۀ گروهی اسراییلی ها از مسجد الاقصی به مناسبت جشن های مذهبی آغاز سال یهودی در اواسط ماه سپتامبر آغاز شده است.

در پی حملات متعدد به اسراییلی ها در بخش قدیمی بیت المقدس، از روز شنبه ورود به این منطقه برای فلسطینی های غیر ساکن این شهر ممنوع شده است. دولت اسراییل همچنین تاکید کرده اقدامات امنیتی خود را در این منطقه افزایش می دهد.