دهها غیرنظامی سوری در حملات هوایی جنگنده های روسیه جان باختند

دهها غیرنظامی سوری در حملات هوایی جنگنده های روسیه جان باختند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنگنده های روسی در اولین عملیات نظامی خود در سوریه، مناطقی از حمص و حما را بمباران کردند. به گفتۀ مقامات دولتی این دو کشور، گروههای تروریستی فعال در

آگهی

جنگنده های روسی در اولین عملیات نظامی خود در سوریه، مناطقی از حمص و حما را بمباران کردند. به گفتۀ مقامات دولتی این دو کشور، گروههای تروریستی فعال در این مناطق، هدف این بمباران ها بودند اما فعالان حقوق بشر سوریه و مقامات ائتلاف ملی مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از کشته شدن دهها غیرنظامی در نتیجۀ این بمباران ها خبر می دهند.

مسئولان این ائتلاف می گویند روسیه به قصد حمایت از دولت بشار اسد در مقابل مخالفان دولت سوریه وارد این کشور شده و در مناطق بمباران شدۀ روز چهارشنبه، نیروهای داعش و یا القاعده حضور ندارند.

خالد خوجا، رئیس ائتلاف ملی مخالفان دولت سوریه می گوید: «گروههای مسلحی که در این منطقه فعالیت دارند طی یکسال گذشته علیه داعش و دیگر گروههای تندرو در این منطقه جنگیده اند. در بمباران های امروز، متاسفانه تعدادی غیرنظامی از جمله یک نفر از اعضای مدافعان این منطقه و پنج کودک قربانی شده اند.»

روسیه که از دو هفتۀ پیش جنگنده های خود در فرودگاه لاذقیه مستقر کرده بود، روز چهارشنبه رسما بمباران مواضع به گفتۀ آنها تروریست ها را در حمایت از نیروهای نظامی دولتی سوریه آغاز کرد. روسیه می گوید این مشارکت نظامی محدود است و تنها در قالب حملات هوایی انجام خواهد گرفت.

مداخلۀ نظامی روسیه در سوریه با واکنش های متفاوتی از سوی کشورهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه مواجه شده است. وزرای خارجۀ این دو کشور با ابراز نگرانی از اینکه هدف از این مداخله، بمباران مواضع گروههایی غیر از تروریست ها در سوریه است، بار دیگر بر مخالفت خود با بمباران مواضع گروههای مسلح مخالف بشار اسد تاکید کرده اند.

مسالۀ مهم دیگر، همزمانی عملیات هوایی میان ائتلاف سرکوب داعش و عملیات صورت گرفته توسط روسیه در این کشور است. روسیه از نیروهای آمریکایی خواسته است به هنگام مانور جنگنده های این کشور بر فراز سوریه از عملیات همزمان در حریم هوایی این کشور اجتناب کنند، امری که در نخستین روز از این عملیات توسط نیروهای آمریکایی نادیده گرفته شده است. روسیه یک ساعت پیش از آغاز بمباران مناطقی از حما و حمص، در تماس با سفارت آمریکا در بغداد، مقامات این کشور را از این عملیات مطلع کرده است.

با اینحال، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا به فرماندهان آمریکایی حاضر در ائتلاف سرکوب داعش دستور داده است برای هماهنگی و اجتناب از برخورد نظامی میان روسیه و آمریکا، با فرماندهان روسی حاضر در سوریه دیدار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه و آمریکا نگران تداخل عملیات هوایی جنگنده های خود در سوریه هستند

آغاز حملات هوایی روسیه در خاک سوریه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد