بحران مهاجران در اروپا و ساز مخالف دولت مجارستان

بحران مهاجران در اروپا و ساز مخالف دولت مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی در روزهای پایانی ماه اوت کشف جسد هفتاد و یک پناهجو در داخل کامیونی که در چند کیلومتری مرز اتریش با مجارستان در اتوبانی رها شده بود، دنیا

آگهی

گزارش تفصیلی

در روزهای پایانی ماه اوت کشف جسد هفتاد و یک پناهجو در داخل کامیونی که در چند کیلومتری مرز اتریش با مجارستان در اتوبانی رها شده بود، دنیا را غافلگیر کرد. بیشتر از سه هفته پس از وقوع این رویداد تلخ، پارلمان مجارستان روز سه شنبه با تصویب قطعنامه ای، رویه اتحادیه اروپا برای مدیریت بحران مهاجران را غیر مسئولانه خواند و آنرا محکوم کرد.

ویکتور اوربان نخست وزیر راستگرای مجارستان در سخنانی گفت: «مرزها و همچنین شیوه مبتنی بر رعایت قانون در زندگی ما به خطر افتاده است. مجارستان و اروپا در معرض خطر قرار دارند. آنچه امروز اتفاق می افتد حد و مرزها را از بین برده است. زیرا در واقع آنها به ما حمله کرده اند. این یک تجربه روزانه اروپایی است. مردمی که در میان انبوهی از مهاجران غرق شده اند نمی توانند به آنها پناه دهند.»

این قطعنامه که پس از تصویب قوانین سختگیرانه بر ضد مهاجران در پارلمان به تصویب رسیده است از نظر پیتر بالاش وزیر امور خارجه سابق مجارستان خصمانه و ضد مهاجرتی است: «این قطعنامه پارلمانی نشان دهنده موضع کنونی اکثریت پارلمان نسبت به بحران مهاجران است. این قطعنامه ای خصمانه و ضد مهاجرت است.»

تازه ترین شعار ضد مهاجرتی دولت مجارستان در قالب تابلوهایی با مضمون «مردم تصمیم گرفته اند و کشور باید از آن دفاع کند»، همه جا در خیابان های این کشور به چشم می خورد.

بر اساس نظرسنجی تازه ای که در مجارستان انجام شده، به رغم نارضایتی رهبران اروپایی از سیاست های دولت اوربان، رویکرد ضد مهاجرتی بوداپست باعث شده تا بر شمار هواداران دولت و حزب حاکم افزوده شود. لازم به گفتن است که این نظرسنجی توسط یک موسسه وابسته به دولت انجام شده است.

تیبور زوائیچ مدیر موسسه پژوهشی ایپسوس زارت معتقد است: «در اوایل تابستان یک میلیون و ششصد هزار رای دهنده یعنی تنها بیست درصد از جمعیت کشور از فیدِس (حزب راستگرای حاکم در مجارستان) حمایت کردند. اینک سیصد هزار نفر دیگر به حامیان حزب حاکم اضافه شده است.»

بوداپست اما در عرصه سیاست خارجی و اروپایی توفیق چندانی نداشته است. اگر سیاست کنونی دولت مجارستان و رویکرد انتقادی بوداپست از عملکرد کشورهای همسایه ادامه یابد، این کشور بیش از پیش در اروپا منزوی خواهد شد.

آتیلا ماگیار خبرنگار یورونیوز گزارش خود را اینگونه به پایان می برد: «طی هفته های گذشته سفرای ده کشور مختلف به وزارت امور خارجه مجارستان فرا خوانده شدند. مسئله ای که حکایت از روابط متشنج این کشور با همسایگان خود دارد. اینجا در مجارستان بسیاری از کارشناسان معتقدند وزارت خارجه مجارستان با این اقدام، نه کشورهای خارجی بلکه به طور غیر مستقیم مردم کشورش را خطاب قرار داده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد ورود پناهجویان به کرواسی در روز سه شنبه شکسته شد

نشست سران اتحادیه اروپا پس از تصویب طرح سهمیه بندی مهاجران

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد