Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایشگاه "شگفت آور" در نیویورک

نمایشگاه "شگفت آور" در نیویورک
Copyright 
نگارش از Pantea ‌Bahrami
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نمایشگاه “شگفت آور” با مجموعه ای از ۱۴ اثر نقاشی و مجسمه از هنرمندان ایرانی و غیرایرانی در نگارخانه شیرین، روز ۱۷ سپتامبر در نیویورک گشایش یافت.

این نمایشگاه از سری نمایشگاه هایی است که با همین نام شکل گرفته است. هرکدام جنبه ای ویژه از واژه “شگفت آور” را از زاویه هنری مورد کنکاش قرار می دهد و درهر مجموعه، هنرمندان جهانی با سویه های متفاوت فرهنگی را برای نمایش آثارشان و جستجوی گسترده تر این واژه گرد هم می آورد.

شگفت آور و توانایی زنان

شگفت آور، معمولا به معنای عنصری غیر واقعی و افسانه ای است. معنای محاوره ای آن رابطه ای شاعرانه با زیبایی و زیبایی شناسی دارد. در فرهنگ عامه (Pop Culture) پیوندی با زرق و برق برای بزرگ نمایی و افسانه ای نیز دارد. شگفت آور، در جستجوی همه این معناهایی است که در زمینه توانایی زنان می گنجد. نمایشگاه از این طریق برای توصیف عناصر زیبایی شناسی و مفهومی اثر هر هنرمندی استفاده می کند.

افزون بر آن نمایشگاه قصد دارد کاتالیزوری برای گفتگوی سیاست های معاصر زنانه باشد: پرسش هایی چند سویه در مورد سنت فمینیستی با فرهنگ عامه، نژاد، هویت و برتری مطرح است.

نمایشگاه بخشی از سری نمایشگاه هایی است که توسط یاسمین واهی طراحی شده که در جستجوی ایده توانمندی زنان و فمینیسم در دنیای معاصرماست. این نمایشگاه به ویژه اشاره به ارتباطها و معناهای لغت شگفت دارد. با هر نمایشگاه، کلمه شگفت آور به یک زبان ترجمه می شود تا به مکانی تبدیل گردد که به کیفیت و توانایی زنان در سطح جهان دامن زند.

طراح نمایشگاه یاسمین واهی در مورد معیارهای انتخاب هنرمندان نمایشگاه به یورونیوز می گوید:«هم هنرمندان و هم آثارشان از جایگاه ویژه اجتماعی برخوردارند برای درک بیشتر مفاهیم شگفت آور و ریشه های آن سعی کرده ام همه این عناصر را درکنار هم قراردهم، افزون بر آن تلاش کرده ام که از طریق این آثار سویه های درخشان توانایی زنانه را به نمایش بگذارم.»

استفاده از حروف در اثر هنری

در مجموع ۱۱ هنرمند در این نمایشگاه گروهی شرکت دارند. فرناز ربیعی جاه متولد ۱۳۶۰ ساکن تهران تنها هنرمند ایرانی است که اثرش در نمایشگاه “شگفت آور” به نمایش در آمده است. او با اینکه تحصیلات دانشگاهی خود را در زیست شناسی و گیاه شناسی گذرانده ولی از همان آغاز با شرکت درکلاس های مجسمه سازی به هنر علاقمند شد. وی از شاگردان استاد پرویز تناولی مجسمه ساز برجسته ایرانی است.

آنچه اثر فرناز را در این نمایشگاه از آثار دیگران متمایز می کند، استفاده از حروف فارسی است. البته استفاده از حروف در مجمسه سازی یا نقاشی درکار بسیاری از هنرمندان ایرانی دیده می شود، ولی تفاوت اثر او به نام “مدال برنز” در این نکته نهفته که علاوه بر استفاده از حروف برای فرم، کل کار مفهوم جدیدی را می آفریند که حروف تنها شکل آن است و خود حروف در زبان، معنایی را منتقل نمی کند وتنها استفاده کاربردی در کل کار را نشان می دهد.

فرناز ربیعی جاه به یورونیوز در این باره می گوید:«حروف به نظر من نمادی از دیدگاه و نقطه نظر افراد یک جامعه است. شاید خود حروف یک نوع عنصر زیبایی شناسانه را درخویش نهفته دارد ولی من از خط ویژه ای استفاده می کنم که آنرا از حالت نستعلیق و خطاطی بیرون می آورد زیرا برایم معنا و مفهوم کار اهمیت دارد. واژه ها و جمله ها عبارات را می سازند و میتوانند نمادی از باورها، فرهنگ و دیدگاه های افراد یک جامعه باشند، نظراتی که می تواند برای مثال باعث تعصب، مرگ خودشان یا ظلم به دیگران گردد.»

وی در مجموعه “ایران” که همه با حروف ساخته شده، اثری دارد به نام “ایمان” که چاقویی را با حروف نشان می دهد، چاقویی دو لبه، ازیک سو نماد رهایی است و از سوی دیگر آدم به خودش زخمه ای وارد می کند. او در مجموعه ای دیگر اثری به نام «آسمان مال من است!» دارد که نشان می دهد تعصبات، سنت ها و دیدگاه ها چگونه می تواند انسان را اسیر خود کند.

آگهی

مدال نقره

“مدال نقره” تنها اثر فرناز ربیعی جاه در نمایشگاه شگفت آور است. این اثر که تماما از حروف ساخته شده، یک طناب دار را نشان می دهد. وی چگونگی خلق این اثر را اینگونه به یورونیوز توضیح می دهد:«آن زمان که من این کار را ساختم، ایران مقام دوم را دراعدام داشت، چین مقام اول را داشت و به همین دلیل من نام “مدال نقره” را برای آن برگزیدم. این کار از همان مجموعه ایران است و به نظرم با تعصبات کورکورانه اگر خردی در آن نباشد وبدون فکر از آن پیروی گردد، می تواند عواقب ناخوشایندی برای انسان داشته باشد. شاید بهتراست ما در مورد اعتقاداتمان بازنگری کنیم.»
از نظر فرناز با هنر می توان یک دیدگاه جدید ایجاد کرد واز زاویه دیگری به دنیا و جامعه نگریست. او علت گرایش خود به هنر را همین نگاه دگرگونه به انسان، تاریخ و به جامعه می داند.

هنرمندان نمایشگاه شگفت آور عبارتند از دانا کپوتو، فرناز ربیعی جاه، جایشری ایشندانی، کیت هوش، لیزا فیکارلی هالپرم، لونر نیویر، راشد نیوسام، شوشانا واینبرگر، تاتیانا فضل علی زاده و ونتیکو.

آگهی

نمایشگاه هم اکنون در نگارخانه شیرین در شهر نیویورک دایر است و تا ۱۳ ماه اکتبر ۲۰۱۵ ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکوه ایران باستان در چین؛ نمایش گنجینه‌هایی از سرزمین پارس در شانگهای

نمایشگاه «کنفرانس جهانی هوش مصنوعی ۲۰۲۴»‌ در شانگهای

عروسکی که ۶۵ ساله شد؛ برگزاری نمایشگاه باربی در لندن