کرواسی، گزینه جدید پناهجویان برای ورود به غرب اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کرواسی، گزینه جدید پناهجویان برای ورود به غرب اروپا

مجارستان اقدامات بیشتری برای مهار ورود پناهجویان به این کشور اتخاذ می کند. ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور اعلام کرد که از روز جمعه نصب سیم خاردار در مرز مجارستان و کرواسی آغاز می شود.

هجوم پناهجویان برای عبور از کرواسی در روزهای اخیر شدت گرفته است. تنها در دو روز گذشته حدود یازده هزار نفر از طریق صربستان وارد کرواسی شده اند.

تا کنون مسیر اصلی پناهجویان برای رسیدن به غرب اروپا عبور از مجارستان بود، اما با بسته شدن مرز این کشور با صربستان پناهجویان ناچارند از طریق کرواسی ابتدا خود را به مجارستان برسانند و از این طریق به اتریش و سپس به آلمان بروند. حال با بسته شدن این مرز احتمال می رود کشور اسلونی مسیرجایگزین پناهجویان برای ورود به غرب اروپا باشد. به همین دلیل اسلونی تردد قطارها از کرواسی را متوقف کرده است. پلیس مجارستان نیز عبور و مرور در آزادراه اصلی میان این کشور و صربستان را متوقف کرد. کرواسی نیز هفت مبدا ورودی از صربستان را به حالت تعلیق درآورد.

در مقابل رییس جمهوری صربستان از این اقدامات به شدت انتقاد کرد و گفت که کشورهای همسایه نمی توانند از عبور و مرور در مسیرهای بین المللی جلوگیری کنند. با این وجود وزیر کشور کرواسی اعلام کرد که احتمالا مرزهای زمینی را با صربستان خواهد بست. رییس جمهوری کرواسی نیز از ارتش خواست که برای جلوگیری از ورود مهاجران به این کشور آماده باشد.