اوانجلوس میماراکیس و «دموکراسی نوین»؛ در جستجوی فرصت از دست رفته

اوانجلوس میماراکیس و «دموکراسی نوین»؛ در جستجوی فرصت از دست رفته
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به رغم زندگی در خانواده ای سیاست پیشه، اوانجلوس میماراکیس که پدر و پدربزرگش هر دو نماینده پارلمان بودند، هرگز سکان دار سمتی بالاتر از وزارت نبوده

آگهی

به رغم زندگی در خانواده ای سیاست پیشه، اوانجلوس میماراکیس که پدر و پدربزرگش هر دو نماینده پارلمان بودند، هرگز سکان دار سمتی بالاتر از وزارت نبوده است. او سالها پس از فعالیت حزبی و عهده دار شدن نمایندگی مجلس، طی سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ به عنوان وزیر دفاع یونان منصوب شد. این مهمترین عنوان میماراکس است که اینک رقیب اصلی الکسیس سیپراس در انتخابات پارلمانی محسوب می شود.

میماراکیسِ شصت ساله که بیست سال بزرگتر از رقیب خود است با در پیش گرفتن اعتدال و تاکید بر اینکه مردم یونان از اختلاف و چند دستگی خسته شده اند، جناح رقیب را دعوت به ائتلاف کرده است. دعوتی که در همان ابتدا از سوی الکسیس سیپراس، رقیب جدی او رد شد.

اما آیا میماراکیس می تواند شگفتی ساز شود؟ او با خود داری از طرح جزئیات دقیق برنامه خود و پرهیز از دادن وعده های غیرعملی، بیشتر بر ثبات اقتصادی، بازگشت سرمایه گذاری ها و بهبود طرح رونق اقتصادی تاکید کرده است.

میماراکیس در ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی به ریاست پارلمان یونان دست یافت و تا ژانویه ۲۰۱۵ زمان سونامی سیریزا در انتخابات پارلمانی عهده دار این سمت بود. در ماه ژوئیه گذشته پس از پیروزی رای «نه» در همه پرسی یونان، آنتونیو ساماراس از ریاست حزب دمکراسی نوین استعفا داد و وی جانشین او شد.

با این جانشینی وی در راس جناح راست محافظه کار قرار گرفت و پس از استعفای نخست وزیر در ماه اوت از سوی پاولوپولوس رئیس جمهور یونان مامور تشکیل کابینه شد اما پس از سه روز مذاکره با رهبران احزاب مختلف از جمله حزب چپ افراطی «وحدت مردمی» که توسط برخی منشعبان از سیریزا تشکیل شده بود، در انجام این ماموریت ناکام ماند. میماراکیس حالا دمکراسی نوین را برای رقابت در انتخابات زودهنگام پارلمانی هدایت می کند.

این تحصیلکرده حقوق و مدیریت دولتی که با سبیل معروف خود تداعی گر مردان یونان قدیم است آیا واقعا آنطور که ساماراس از او یاد کرده آتشنشانی است که مامور مهار آتش در خانه شده است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند

اولین بار در یک کشور مسیحی ارتدوکس؛ پارلمان یونان لایحه ازدواج همجنس‌گرایان را به رای می‌گذارد