دموکراسی نوین از سیریزا پیشی گرفته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دموکراسی نوین از سیریزا پیشی گرفته است

در تازه ترین نظرسنجی صورت گرفته در یونان، حزب محافظه کار دموکراسی نوین ۵ دهم درصد از حزب چپ گرای سیریزا پیشی گرفته است. بر اساس این نظرسنجی، حزب دموکراسی نوین اکنون با ۳۰ درصد نسبت به حزب سیریزا با ۲۹.۵ درصد در رتبۀ بالاتری قرار دارد.

وانگلیس میماراکیس، رهبر حزب دموکراسی نسبت به این نظرسنجی اظهار خوشبینی کرده و امیدوار است بتواند در انتخابات پارلمانی اکثریت را کسب کند.

وی در گفت و گویی با خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «یونان تغییر کرده است و ما هم متعاقبا تغییر کرده ایم. آقای سیپراس در ژانویۀ گذشته دروغ های زیادی گفت. ۹ ماه پیش، مازاد مالی و رشد، چشم اندازهایی بودند که یونان داشت اما حالا کشور با کسری بودجۀ زیاد و بیکاری فراوان به وضعیت قرمز رسیده است. سرمایه گذارها رفته اند چراکه آقای سیپراس موجب بیرون رفتن آنها شد.»

به موجب این نظرسنجی ها، رقابت اصلی در این انتخابات میان دو حزب سیریزا و دموکراسی نوین خواهد بود. احزاب دیگر نظیر حزب محافظه کار پاسوک و همچنین حزب دست راستی طلوع طلایی با کمتر از پنج درصد، از شانس کمی برای داشتن کرسی های پرشمار در مجلس برخوردارند.

انتخابات زودهنگام پارلمان یونان به دلیل کناره گیری آلکسیس سیپراس از نخست وزیری روز یکشنبه، بیستم سپتامبر برگزار می شود.

با توجه به این نظرسنجی ها، هر کدام از دو حزب دموکراسی نوین و سیریزا در صورت عدم کسب اکثریت، برای دولت آینده نیازمند به ائتلاف با احزاب دیگر خواهند بود.