Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مصاحبه با مئیماراکیس، رقیب سیپراس در انتخابات یونان

مصاحبه با مئیماراکیس، رقیب سیپراس در انتخابات یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

او سالها به دولتهای راست میانه در یونان خدمت کرده است، اما چپگراهای این کشور می گویند که او کشور را به مرز بُحرانِ اقتصادی کشانده است. ونگلیز

آگهی

او سالها به دولتهای راست میانه در یونان خدمت کرده است، اما چپگراهای این کشور می گویند که او کشور را به مرز بُحرانِ اقتصادی کشانده است. ونگلیز مئیماراکیس، رهبر حزب نیو دموکراسی (مردمسالاری نوین)، اکنون بر اساس نظر سنجی ها رقیب الکسیس سیپراس است. یورونیوز چند روز پیش از انتخابات با وی مصاحبه کرده است.

یورونیوز: نُه ماه پیش، حزب شما ضربه ای تقریباً ویرانگر از حزب سیریزا خورد، اما حالا حزب نیو دموکراسی در نظرسنجی ها با حزب سیپراس برابری می کند. چه چیزی عوض شده؟

مئیماراکیس: « یونان عوض شده و ما هم عوض شده ایم. آقای سیپراس ژانویه گذشته خیلی دروغ گفت. نُه ماه پیش یونان به مازادِ بودجه رسید و دورنمای رُشدِ اقتصادی دیده می شد. حالا کشور با کسری بودجه و بیکاری زیاد دوباره در بحران قرار گرفته است. سرمایه ها به باد رفت. سیپراس آنها را هدر داد. یونانی ها در نُه ماهِ گذشته این فرصت را داشتند تا وضعیتِ کشور را با شرایطِ قبلِ از ماه ژانویه و پیش از وعده های اشتباهی که آقای سیپراس به آنها داده بود، مقایسه کنند. حالا آنها به وضوح می توانند ببینند که چه قولهایی به آنها داده شده بود و واقعاً چه اتفاقی افتاد. زندگی روزانه، خیلی سختتر از پیش شده است، در ماه ژانویه، اوضاع در حال بهتر شدن بود و این رَوند بر روی همه شهروندان یونان تأثیر گذاشته بود.»

یورونیوز: بله، اما شما می گویید که اگر در انتخابات برنده شوید، به دنبال ائتلاف با دیگر احزاب،از جمله حزب سیریزا هستید.

مئیماراکیس: «حقیقت ماجرا این است که در سالهای اخیر ما متوجه شده ایم که یونان بدون درک و همکاری (متقابل) نمی تواند پیش برود. تصادفی نیست که در دیگر کشورهایی که کمک مالی دریافت کرده یا می کنند یا در حال خروج از یک برنامه کمک مالی هستند، قدرتهای سیاسی و تمامی احزابِ حاکم با هم کار می کنند تا برنامه ای را که مشترکاً بر سرش توافق کرده اند اجرا کنند، بدون اینکه خودمختاری سیاسی و یا ایدئولوژیک شان را از دست بدهند. به همین خاطر من عمیقاً معتقدم که در این مرحله، کشور، فقط با همکاریِ نیروهای سیاسی و دیگر نهادها می تواند جلو برود.»

یورونیوز: حزبِ شما به توافقِ آقای سیپراس با وام دهندگان به یونان، رأی موافق داد. اگر دوشنبه آینده شما نخست وزیر بشوید، آیا به این توافق احترام می گذارید یا می خواهید آن را حداقل کمی تغییر بدهید؟

مئیماراکیس: « حزبِ ما در واقع به چیزی رأی داد که در امتدادِ مسیر اروپاییِ یونان بود، چرا که ما به خوبی می دانیم که ترکِ یونان از سوی اتحادیه اروپا می توانست تا چه حد ویرانگر باشد. همین حالا که ما صحبت می کنیم، اروپا دارد به ما کمک می کند، به شکلِ یارانه هایی که کشاورزانِ ما برای تولید دریافت می کنند، ما از بودجه NSRF، صندوقِ همبستگی، بسته (پیشنهادِ مالی) یونکر و کمکهایی در بخش بانکداری برخورداریم. اگر توافق با اروپا در کار نبود، تمامِ اینها از بین می رفت. اما اقدامات ریاضتیِ فعلی، نتیجه شیوه مذاکره آقای سیپراس است. می دانم که اروپا نمی خواهد ما را نابود کند. اروپا می خواهد به ما کمک کند.

با توجه به این نکته، اگر اروپا ببیند که دولت تازه یونان در طول اولین سال ریاستش، می خواهد به امور نظم بدهد، منطقی باشد و می خواهد این پیام را برساند که یک قدرتِ سیاسی قوی برای اجرای برنامه کمک مالی در کشور هست، آنوقت من مطمئن خواهم بود، که تعهداتی که پذیرفته شده اما نمی تواند اجرا شود- چون بُحرانِ بیشتری می آفریند- شاید باید دوباره روی میز مذاکره برگردد، اما فقط بعد از گذشتِ یک زمان مشخص.»

اشتباه است اگر فکر کنیم که در اولین سال توافق جدید قادر خواهیم بود برگردیم و با وام دهندگان مذاکره کنیم چون آنها توقع اجرای کامل توافق را دارند، اگر قرار است دوباره اعتماد آنها را به دست آوریم باید به خصوصی سازی، اصلاحات و تغییراتِ ساختاریِ موردِ توافق، ادامه بدهیم و اگر قرار است که تفاهم و همکاری بهتری با اروپا داشته باشیم، باید در حالیکه از منافع صندوقهای اروپایی بهره مند می شویم، فرصتِ سرمایه گذاری های کلان را هم فراهم کنیم.

متأسفانه در خلالِ مذاکرات، دولتِ سیپراس در مورد سیاستهای کلیدی هیچ بحث جدی ای را مطرح نکرده است، یعنی درباره نکاتی که ما بعداً در بحث با همکارانِ اروپایی مان به آنها پی بردیم. مثالی در مورد درآمدِ کشاورزان می زنم. ما به شُرکای اروپایی مان توضیح دادیم که این یک درآمد ماهانه ثابت نیست و بنابراین نمی توان از پیش مالیاتِ کامل به آن بست. آنها به ما گفتند که وزیرانِ دولت آقای سیپراس هرگز این مسأله را عنوان نکرده بودند. بنابراین وزرای یونان با یک آمادگیِ ناقص و با اطلاعاتِ غلط وارد مذاکراتِ اشتباهی شدند که به یک توافق اشتباه انجامید.»

یورونیوز: اگر شما برنده انتخابات شوید، خودتان با آقای یونکر، خانم مرکل، آقای اولاند و دیگر رهبران اروپا بر سر همان میز خواهید نشست. آنچه به آنها خواهید گفت چه فرقی با حرفهای رهبر پیشینِ حزب نیو دموکراسی یعنی آقای ساماراس خواهد داشت؟

مئیماراکیس: « پیش از هرچیز به آنها توضیح خواهم داد که قبل از پایانِ سال ۲۰۱۴ ما سعی کردیم که توافق کمکهای مالی سال ۲۰۱۲ را با چیدنِ لبه های تیزِ آن به بهترین شکل ممکن اجرا کنیم. ما با اصلاحات پیش رفتیم. قطعاً سرعت و دقت لازم را نداشتیم اما ما در شرایطِ غیرعادی قرار داشتیم. (قیمتهای) بازار در پایینترین سطح خود بود و هیچ خریدار بالقوه ای که حاضر باشد بهای مطلوب دولت یونان را بپردازد پیدا نشد. من به عنوان سخنگوی پارلمان، شخصاً توانستم دیدگاه های سه گروهی را که اکثریتِ پارلمانِ وقت را تشکیل می دادند، همسو کنم. و با وجودِ تفاوتهای بارزِ ایدئولوژیکی درباره لوایحِ مهم، توانستیم یک پارلمانِ کارآمد ایجاد کنیم و این کار را در حالی انجام دادیم که عوامگرایان و افراط گرایان هم در پارلمان حضور داشتند و هم بسیاری شان در بیرون از پارلمان تظاهرات می کردند. ما توانستیم کشور را به یک حالت عادی برگردانیم که می توانست بهتر بشود، اگر این انتخاباتِ سراسری زودهنگام که خود نتیجه انتخابات ریاست جمهوریِ ماه دسامبر بود، پیش نمی آمد.»

یورونیوز: در چندهفته گذشته جریانِ انبوهی از پناهجویان از خاک یونان عبور کرده اند. شما درباره وضعیتِ پیش آمده و واکنش کشورهای اروپایی که این مردم راهی آنها هستند چه فکر می کنید؟

مئیماراکیس: «بحران پناهجویان یک بمب ساعتی است که ما باید بعد از پیروزی در انتخابات با آن روبرو بشویم. دلیلش هم آن است که دولت حزبِ سیریزا این وضعیت را چنان که باید اداره نکرد. باید در این موقعیتها فعال بود، برای اینکه اگر مشکل دامنگیرِ شما بشود فقط باید به راه حلهای ضروری متوسل بشوید. و الان ما در چنین وضعیتی هستیم. حتی هیئتی که به جای حزب سیریزا سرپرستی دستگاه اجرایی کشور را (موقتاً) در دست گرفته، در همین هفت روز بیشتر از هفت ماهِ آقای سیپراس کار کرده است. مطمئنم که شیوه اداره سرپرستان دولت و همچنین کمکِ ارزشمندِ رئیس جمهور که خواهانِ نشست سرانِ اتحادیه اروپا شده، به یک راه حل می انجامد. باید ببینیم تعداد پناهندگانی که می توانند از کشور خارج شوند چند نفر است و یادآوری کنم که پناهندگان مهاجرانِ غیرقانونی نیستند. آنها قربانیانِ جنگ در سوریه اند، قربانیانی که فاجعه ای بزرگ در زندگی شان روی داده است. این مسأله یک جنبه عمیقِ انسانی دارد و ما با این دیدگاه پیش می رویم که سیاستهای اروپا باید با وضعیتِ جدید تطابق پیدا کنند. نشست سران، باید درباره این سیاستهای تازه تصمیمگیری کند و سازمان ملل هم باید درگیر ماجرا شده و مساعدت کند. بعلاوه، آنچه لازم داریم هماهنگی بهتر، کنترلِ بهترِ مرزها و مراکز بهتر برای پناهجویان است. همچنین، برای کنار آمدن با این مسأله حاد، باید از کمکهای اقتصادی که از اروپا دریافت می کنیم به شکل مؤثر استفاده کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند

ژان کلود یونکر به یورونیوز: نحوه برخورد اتحادیه اروپا با بحران یونان بهترین راه ممکن نبود