کاریکاتورهای شارلی ابدو درباره کودکان پناهجوی غرق شده، جنجال آفرین شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاریکاتورهای شارلی ابدو درباره کودکان پناهجوی غرق شده، جنجال آفرین شد

کاریکاتورهای مجله فرانسوی شارلی ابدو ، بار دیگر جنجال آفرین شد.

این مجله در یکی از کاریکاتورهایش درباره بحران پناهجویان در اروپا نوشت: “دلیل مسیحی بودن اروپاییها این است که آنها می توانند بر روی آب راه بروند در حالی که کودکان مسلمان در دریا غرق می شوند.”

این مجله در کاریکاتور دیگری با اشاره به آیلان، کودکی که تصویر جنازه او در سواحل ترکیه خبر ساز شد هم نوشت:” پیشنهاد مخصوص : دو غذای کودک به قیمت یک غذا”

در واقع این طور توصیف شده که این کودک در راه رسیدن به اروپا و خوردن غذا جان خود را از دست داده است.

این کاریکاتورها به مذاق بسیاری در خارج و حتی در داخل فرانسه خوش نیامد و آن را زیاده روی توصیف کردند.

یک شهروند فرانسوی در این باره می گوید: “چه مجله شارلی ابدو باشد یا هر مجله دیگری، نمی توان با چنین موضوعی شوخی کرد. این زیاده روی است.”

اما شهروند فرانسوی دیگری هم می گوید: “حس فکاهی شارلی ابدو را درک می کنم ولی می دانم که بسیاری از فرانسویها چنین حسی را درک نمی کنند. وقتی شما نوشته های همراه این کاریکاتور را می خوانید می بینید که روی سخن آن با مقامات اروپایی است. آنها را به تمسخر گرفته که اجازه وقوع چنین حوادث هولناکی را دادند.”

به دنبال کشته شدن هشت تن از کاریکاتوریستهای مجله فکاهی شارلی ابدو توسط برادران کواشی در ژانویه سال جاری میلادی در پاریس، که در اعتراض به کاریکاتورهای پیامبر اسلام صورت گرفت، موجی از همبستگی با این مجله طنز در سراسر جهان بوجود آمد.