درگیری شدید در مسجد الاقصی در آستانه سال نو یهودی

درگیری شدید در مسجد الاقصی در آستانه سال نو یهودی
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تنها چند ساعت پیش از آغاز سال نو یهودی، روش هشانا، نیروهای پلیس اسرائیل وارد مسجدالاقصی در شرق اورشلیم شدند و با تیراندازی تلاش کردند تا مسلمانان را

آگهی

تنها چند ساعت پیش از آغاز سال نو یهودی، روش هشانا، نیروهای پلیس اسرائیل وارد مسجدالاقصی در شرق اورشلیم شدند و با تیراندازی تلاش کردند تا مسلمانان را از آن منطقه دور کنند. تصاویر دریافتی نشان از اوج خشونت ها در ساعات اولیه صبح یکشنبه دارد. در این حال، لوبا سمری، سخنگوی پلیس اسرائیل با تکذیب تیراندازی، گفت که پلیس تنها درب مسجد را بسته است. در حالی که نیروهای اسرائیلی به درون مسجد گاز اشک آور پرتاب می کردند، معترضان فلسطینی نیز با ترکاندن ترقه و فشفشه به تیراندازی اسرائیلی ها پاسخ دادند.

ده ها فلسطینی در این درگیری ها زخمی شدند. درگیری ابتدا در محوطه بیرونی مسجد میان اعضا گروه فلسطینی «مرابطون» و نظامیان آغاز شد. مرابطون یک گروه غیر رسمی فلسطینی است که قصد ممانعت از برگزاری جشن سال نو یهودی در مسجد الاقصی را دارد. موشه یلعون، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه این گروه را غیر قانونی خوانده بود.

خشونت ها بعد از ظهر روز یکشنبه نیز ادامه یافت، زیرا گروهی از فلسطینیان دوباره وارد مسجد الاقصی شده و نیروهای پلیس با تیراندازی آنها را از مسجد خارج کردند. تعقیب و گریز فلسطینیان در خارج از مسجد نیز ادامه یافت.

پلیس اسرائیل می گوید تعدادی از جوانان فلسطینی از شنبه شب در اطراف مسجد الاقصی سنگ پرانی می کردند و نیروهای پلیس صبح یکشنبه قصد دستگیری آنها را داشته اند.

دولت اسرائیل اجازه ورود فلسطینیان و اعراب اسرائیلی زیر پنجاه سال به مسجد الاقصی را نمی دهد.

روش هشانا یا روش هشنه به معنای «سرِ سال» یا «رأس السنه»، در روز اول و دوم ماه عبری «تیشری» در ماه سپتامبر یا اکتبر میلادی (شهریور یا مهر) واقع می شود و عیدی است که نمود شروع سال یهودی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک‌ تایمز: اسرائیل طرح حمله حماس را از یک سال پیش می‌دانست ولی باور نمی‌کرد

فشارها برای ادامه آتش‌بس؛ چرا تداوم وقفه در جنگ برای اسرائیل تیغ دولبه است؟

کشف قدیمی‌ترین کارگاه اسلحه‌سازی جهان متعلق به ۷۲۰۰ سال پیش در اسرائیل