بمباران مواضع حوثی ها در آستانه نشست صلح یمن در نیویورک

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
بمباران مواضع حوثی ها در آستانه نشست صلح یمن در نیویورک

نیروهای ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان به مواضع شورشیان در پایتخت یمن حمله کردند.

همزمان سازمان ملل متحد اعلام کرد گفتگوهای صلح یمن هفته آینده در نیویورک برگزار خواهد شد. اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، گروه شورشی شیعه یعنی حوثی ها، نمایندگان دولت در تبعید عبد ربه منصور هادی و حزب وفادار به رئیس جمهور پیشین علی عبدالله صالح را به شرکت در این گفتگوها دعوت کرد. در عین حال حوثی ها هنوز رسما حضور خود در این نشست را تأیید نکرده اند.

روز پنج شنبه جنگنده های ائتلاف مواضع حوثی ها و نیروهای وفادار به رئیس جمهوری پیشین یمن در صنعا را بمباران کردند. علاوه بر مواضع تسلیحاتی، منازل برخی از رهبران حوثی در مناطق مسکونی صنعا و نیز بخش هایی در نزدیکی ساختمان تلویزیون دولتی یمن از بعد از ظهر پنج شنبه تا سحرگاه جمعه هدف حمله هوایی قرار گرفت.

از میزان تلفات این بمباران اطلاعی در دست نیست اما صدای آمبولانس ها در تمام طول شب در شهر دو میلیون نفری صنعا به گوش می رسید.

عربستان و هم پیمانان عرب او تلاش می کنند تا با حمله به شورشیان حوثی که مورد حمایت ایران هستند، رئیس جمهوری این کشور را به قدرت بازگردانند.

یمن بر اثر جنگ و تبعات آن، در آستانه قحطی و فاجعه عظیم انسانی است به طوری که بیش از هشتاد درصد جمعیت 24 میلیونی آن دچار فقر شدید و گرسنگی هستند.