موضع گیری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مورد توافق اتمی ایران

موضع گیری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مورد توافق اتمی ایران
نگارش از Euronews

در حالیکه تنها چند روز به جلسۀ کنگرۀ آمریکا برای رای گیری در مورد توافق اتمی با ایران مانده است، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در نشست های

در حالیکه تنها چند روز به جلسۀ کنگرۀ آمریکا برای رای گیری در مورد توافق اتمی با ایران مانده است، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در نشست های تبلیغاتی خود بر این موضوع متمرکز شده اند.

هیلاری کلینتون، نامزد دموکراتها برای ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی ضمن اعلام حمایت خود از این توافق، تاکید می کند در صورت لزوم به اقدامات نظامی علیه ایران متوسل خواهد شد.

وی در سخنانی خطاب به رهبران ایران می گوید: «ایالات متحدۀ آمریکا هرگز به شما اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نخواهد داد. به عنوان رئیس جمهور از هیچ اقدامی که برای محافظت از شهروندان آمریکا و متحدان این کشور ضروری باشد، کوتاهی نخواهم کرد. من در صورت لزوم برای اقدام نظامی ذره ای تردید نمی کنم.»

دونالد ترامپ، یکی از نامزدهای جمهوریخواهان نیز همراه با تعدادی از هواداران جنبش تی پارتی، با تجمع در مقابل کنگرۀ آمریکا از سناتورهای آمریکایی خواست به توافق ایران رای منفی بدهند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز گفت: «به روسیه و برخی از کشورها نگاه کنید، آنها [تجهیزات] اتمی و موشک به ایران می فروشند اما آمریکا هیچ سلاحی [به این کشور] نفروخته است. اگر من رئیس جمهور شوم، کاری خواهم کرد که هیچ کس عملی شدن آن را باور نمی کند. کاری که من خواهم کرد برای مردم ایران و مردم کشور خودمان فوق العاده خواهد بود.»

تد کروز، دیگر نامزد جمهوریخواهان نیز از این قافله عقب نمانده است. وی با اشاره به دارایی های بلوکه شدۀ ایران در آمریکا می گوید: «اگر این توافق، تصویب و به مرحله اجرا برسد، بیش از صد میلیارد دلار [از طریق ایران] به دست حماس و حزب الله و گروههای اسلامگرای تروریست دیگری از جمله حوثی ها می رسد، این پول ها برای کشتن آمریکایی ها و اسراییلی ها و شهروندان اروپایی صرف خواهد شد.»

پیش از این قرار بود کنگرۀ آمریکا تنها بر سر مخالفت یا موافقت با این توافق رای گیری کند اما نمایندگان جمهوریخواه اکنون خواهان سه رای گیری در مورد مسائل مرتبط با این توافق هستند.

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از نیویورک می گوید: «توافق اتمی ایران، آمریکا را به دو دسته تقسیم کرده است. این وضعیت طی سالهای اخیر در سیاست خارجی این کشور دیده نشده بود. مباحث در حال حاضر بر سر رای کنگره به این توافق است اما رای نهایی در مورد توافق اتمی میان ایران و غرب، در روز انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مشخص می شود.»

ایران و کشورهای پنج بعلاوۀ یک روز چهاردهم ژوییه بر سر مسالۀ هسته ای ایران به توافق رسیدند اما کنگرۀ آمریکا که جمهوریخواهان اکثریت آن را در اختیار دارند، مخالف این توافق است.

تاکنون ۴۲ نفر از سناتورهای آمریکا موافقت خود را با این توافق اعلام کرده اند. به این ترتیب یک سوم سنای آمریکا از این توافق حمایت می کنند. این امر به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امکان می دهد در صورت رد این توافق توسط جمهوریخواهان از حق وتوی خود علیه رای منفی اکثریت کنگره استفاده کند.

مطالب مرتبط