تمایل برخی پناهجویان سوری برای ماندن در اردوگاه های ترکیه

تمایل برخی پناهجویان سوری برای ماندن در اردوگاه های ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی ترکیه پذیرای بیش از دو میلیون پناهجوی سوری است اما تنها ده درصد از آنها در کمپ هایی نظیر اردوگاه «نیزیپ» واقع در پنجاه کیلومتری مرز

آگهی

گزارش تفصیلی
ترکیه پذیرای بیش از دو میلیون پناهجوی سوری است اما تنها ده درصد از آنها در کمپ هایی نظیر اردوگاه «نیزیپ» واقع در پنجاه کیلومتری مرز سوریه اسکان داده شده اند. از سال ۲۰۱۲، پنجاه هزار سوری که از جنگ در کشورشان گریخته اند در اینجا زندگی می کنند. یکی از آنها می گوید: «ما تا زمانی که بحران سوریه حل شود اینجا می مانیم و سپس به خانه خود باز می گردیم. اینجا امنیت داریم و مشکل خاصی وجود ندارد.»

این اردوگاه توسط دولت ترکیه اداره می شود. پناهجویان که همگی ثبت نام شده اند، می توانند بین سه تا نوزده ساعت در خارج از اردوگاه کار کنند. آنها کمک مالی دریافت می کنند و کارت های محدود اعتباری به آنها داده شده تا بتوانند در بازارهای داخل اردوگاه خرید کنند. در این کمپ دو مدرسه و مرکز بهداشت نیز وجود دارد.

اکنون که هزاران پناهجوی سوری راهی مرزهای اروپا شده اند از طاها مندو که از ادلب به همراه مادر، همسر و سه فرزندش به ترکیه گریخته در باره این کوچ دسته جمعی پرسیدیم: «این مهاجرت عمدتا از راه دریا انجام می شود با همه خطرهایی که به همراه دارد. ما شاهد مرارت ها و نیز فجایعی مانند غرق شدن افراد بودیم. این کافی نیست که همچنان در زیر بمباران رژیم اسد جان بدهیم؟ گوشت و خون مردم سوریه به ارزانترین کالا در جهان تبدیل شده است.»

داوطلبان مهاجرت به اروپا بسته به کشور مقصد باید بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو هزینه کنند.

طاها مندو در ادامه می گوید: «بسیاری از دوستان من بلافاصله بعد از عید فطر اردوگاه را ترک کردند. تعداد دیگری از جوانان هم می خواستند دنبال آنها بروند اما فهمیدند که این دسیسه ای است برای خالی کردن سوریه از ساکنینش. به جای مهاجرت به اروپا، باید برای دفاع از خاک و اماکن مقدس به کشورمان بازگردیم.»

دیش های ماهواره، باغچه های سبزیکاری شده و کودکانی که همه جا پرسه می زنند و خیلی از آنها همینجا در ترکیه به دنیا آمده اند، نشان می دهد که پناهجویان به این اردوگاه بیش از یک منزلگاه موقت می نگرند.

یکی دیگر از جوانان سوری می گوید: «هیچیک از دوستان من از اردوگاه نرفته اند اما حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از ساکنان به رغم اینکه اینجا زندگی راحتی داشتند، عازم اروپا شدند. آنچه ترکیه در اختیار سوری ها قرار داده، هیچ کشوری اعم از عرب یا کشورهای دوست ترکیه به آنها نداده است.»

در بورا بایراکتار خبرنگار یورونیوز در پایان گزارش خود می گوید: «شمار پناهجویان اردوگاه که قصد عزیمت به اروپا را دارند اندک است. اغلب نیاز های اساسی آنها در اینجا تامین می شود. اما واقعیت این است که تنها دویست هزار تن از دو میلیون پناهجوی سوری در کمپ های ترکیه اسکان داده شده اند. اغلب پناهجویانی که راهی کشورهای دیگر می شوند، خارج از کمپ ها زندگی می کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

انتشار اسناد مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله حماس به اسرائیل؛ عربستان: از «اونروا» حمایت می‌کنیم