Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خامنه‌ای: در موضوعات دیگر اجازه مذاکره با آمریکا داده نمی‌شود

خامنه‌ای: در موضوعات دیگر اجازه مذاکره با آمریکا داده نمی‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی فقط در موضوع هسته‌ای با آمریکا مذاکره کرد گفت: در عرصه‌های دیگر اجازه مذاکره با آمریکا را ندادیم و با آنها مذاکره نمی‌کنیم.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه (۱۷ شهریور) در سخنانی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ که طی آن در چندین نوبت ایران و آمریکا مستقیما مذاکره کردند گفت: «دنبال چیزی به نام مذاکره با ایرانند؛ مذاکره وسیله‌ای است برای نفوذ و تحمیل خواست‌ها؛ ما فقط در قضیه‌ی هسته‌ای با مذاکره با آمریکا به دلایل مشخص موافقت کردیم.. [اما]در عرصه‌های دیگر اجازه‌ مذاکره با آمریکا را ندادیم و با آنها مذاکره نمی‌کنیم‌.»

وی با نقل قولی از آقای خمینی، رهبر پیشین ایران گفت: «امام فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است.. بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته وانمود کنند. ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌. آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه علیه ایران تهیه می‌کند.»

آقای خامنه‌ای در ادامه هم با حمله به اسراییل گفت: بعد از مذاکرات هسته‌ای، در اسراییل گفتند تا ۲۵ سال از دغدغه‌ی ایران آسوده‌ایم؛ به شما می‌گویم؛ اولا شما ۲۵ سال آینده را نخواهید دید و تا ۲۵ سال آینده چیزی به نام اسراییل وجود نخواهد داشت. ثانیا در این مدت هم روحیه‌ مبارزه و جهادی، یک لحظه اسراییلی‌ها را راحت نخواهد گذاشت‌.

علی خامنه ای چندی قبل نیز در سخنانی گفته بود «ايران با آمريکا در مورد مسايل گوناگون جهانی و منطقه ای و مسايل دوجانبه مذاکره ای ندارد و فقط گاهی در موارد استثنايی مثل مساله هسته ای، براساس مصلحت» با آنها مذاکره می کند.

دفاع خامنه‌ای از شورای نگهبان

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود هم با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به دفاع از شورای نگهبان برآمد و گفت: «شورای نگهبان چشم بینای مردم و نظام در انتخابات است و بخشی از همان حق‌الناس نظارت استصوابی شورای نگهبان است‌.»

وی با بیان اینکه «یکی از عادت‌های بدی که بعضی در داخل دارند این است که در سلامت انتخابات تشکیک کنند» افزود: «این‌که در سال ۸۸ ما در مقابل اصرار کسانی برای باطل‌کردن انتخابات ایستادیم برای این است که از حق‌الناس و رأی مردم دفاع کردیم.»

رهبر ایران با بیان اینکه «احراز صلاحیت‌ها» در انتخابات ضرورت دارد گفت: «شورای نگهبان مراقبت می کند که اگر به علت برخی کوتاهی‌ها، افراد بی صلاحیت، به عنوان نامزد وارد عرصه انتخابات شدند، جلویش را بگیرد و این حق قانونی، منطقی و عقلی شورا است.»

اظهار نظر خامنه‌ای در خصوص شورای نگهبان به دنبال مناقشاتی است که اخیرا بین مقامات ایران در خصوص وظیفه‌ی این نهاد در قبال انتخابات رخ داده است. چندی قبل حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته بود «شورای نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.»

سخنان رئیس جمهور ایران منجر به واکنش تند محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران٬ صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و بسیاری از اصول‌گرایان شد و این افراد به‌شدت به حسن روحانی هشدار دادند. هرچند آقای روحانی مجددا مواضع خود را تکرار کرد و این مناقشات همچنان ادامه دارد.

قرار است انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری روز هفتم اسفند سال ۹۴ برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران پس از آمریکا «برجام» را بررسی می‌کند

روحانی: هیچ نهادی در ایران بالاتر از قانون وجود ندارد

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند