تعداد حامیان توافق هسته‌ای در سنای آمریکا به ۳۸ نفر رسید

تعداد حامیان توافق هسته‌ای در سنای آمریکا به ۳۸ نفر رسید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شمار حامیان توافق هسته ای ایران در سنای آمریکا به ۳۸ نفر رسید. موافقان با توافق هسته‌ای ایران در سنای آمریکا نیازمند ۴۱ رای هستند تا مانع رد این توافق در سنا شوند.

در صورت رد این توافق در سنا و مجلس نمایندگان، رییس جمهوری آمریکا می‌تواند این اقدام کنگره را وتو کند و برای پا برجا ماندن این وتو، اوباما نیازمند حمایت ۳۴ سناتور است. به این ترتیب در حال حاضر و با موافقت ۳۸ سناتور، راه برای وتوی رئیس جمهور باز است.

در همین حال و در جدیدترین حمایت، مایکل بنت، سناتور دمکرات از ایالت کلرادو، حمایت خود را از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد. سناتور بنت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هدف اصلی ما این است که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم، از امنیت اسرائیل اطمینان حاصل کنیم و مانع جنگ دیگری در خاورمیانه شویم. هرچند این توافق نواقصی دارد، اما گام مهمی در راستای برآورده کردن این اهداف است.»

همزمان با اعلام حمایت سناتور مایکل بنت، سناتور بن کاردن اعلام کرده است که با این توافق مخالفت خواهد کرد. این عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با بیان اینکه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به بی‌ثباتی در منطقه و جهان منجر خواهد شد گفته است: «پس از مطالعه طولانی این توافق، من به رد آن رای خواهم داد».

گفتنی است در مجلس نمایندگان آمریکا نیز حامیان توافق هسته‌ای به مجموع ۱۴۶ رای نیاز دارند و تا کنون بیش از ۹۰ نفر حمایت خود را از توافق اعلام کرده‌اند.

ایران و کشورهای ۱+۵، ۲۳ تیرماه در وین به توافقی جامع برای حل مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی دست یافتند. بر اساس این توافق که برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» معروف شده است، برنامه هسته‌ای ایران محدود شده و در مقابل، بیشتر تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران لغو خواهند شد.

کنگره آمریکا قرار است تا ۲۶ شهریور این توافق را مورد بررسی قرار دهد. اما جمهوریخواهان که اکثریت کنگره را در اختیار دارند، مخالف این توافق هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: توافق با ایران راه بازگشت ندارد

روش‌های تربیتی یا کودک آزاری؛ مادران یوتیوبر آمریکایی چگونه لو رفتند و متهم شدند؟

آمریکا بیش از ۵۰۰ تحریم جدید را علیه روسیه وضع کرد