قدرت نمایی چین در هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در پکن

قدرت نمایی چین در هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در پکن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم روز پنج شنبه در پکن، پایتخت چین، برگزار شد. در این مراسم، که بزرگترین قدرت نمایی نظامی این کشور خوانده شده،

آگهی

مراسم هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم روز پنج شنبه در پکن، پایتخت چین، برگزار شد. در این مراسم، که بزرگترین قدرت نمایی نظامی این کشور خوانده شده، دوازده هزار سرباز، پانصد ماشین جنگی، دویست هواپیمای شکاری و جنگنده، و صدها موشک قاره پیما، تانک و نفربر زرهی حضور داشتند.

در جریان این مراسم، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، با اعلام برنامه ای برای کاستن سیصد هزار نیرو از ارتش دو میلیون و سیصد هزار نفری این کشور، بر عزم خود برای مدرن سازی و حفظ آمادگی این ارتش تأکید کرد. رئیس جمهور چین در عین حال از گرایش به جنگ و خشونت انتقاد کرد و گفت: «تعصب و تبعیض و نفرت و جنگ فقط رنج و مصبیت به بار می آورد. احترام متقابل، روابط عادلانه، توسعه صلح آمیز، و رفاه همگانی تنها راهی است که باید در دنیا دنبال کنیم.»

در این مراسم که در میدان تیان آنمن پکن برگزار شد، سران برخی از کشورهای همسو با چین، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سودان حضور داشتند. رهبران کشورهای غربی به دلیل ناخشنودی از فهرست مهمانان و همچنین تلاش فزاینده چین برای قدرت نمایی نظامی از شرکت در این برنامه انصراف داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله ژاپن به چین؛ زخم های التیام ناپذیری که باقی است

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد