Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله ژاپن به چین؛ زخم های التیام ناپذیری که باقی است

حمله ژاپن به چین؛ زخم های التیام ناپذیری که باقی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی جنگ میان چین و ژاپن طی سالهای ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ بخشی از تاریخ جنگ جهانی دوم است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در پی تهاجم ژاپن به شمال

آگهی

گزارش تفصیلی

جنگ میان چین و ژاپن طی سالهای ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ بخشی از تاریخ جنگ جهانی دوم است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در پی تهاجم ژاپن به شمال شرق چین در سال ۱۹۳۱، جنگی تمام عیار در سال ۱۹۳۷ میان دو کشور درگرفت که در یک سوی آن ارتش امپراطوری ژاپن قرار داشت و در سوی دیگر ناسیونالیست ها و کمونیست های چینی که به طور موقت بر ضد دشمن متحد شده بودند. چین به مدت چهار سال به تنهایی با ارتش مدرن ژاپن که قصد تصرف امپراطوری سابق و تضعیف شده رقیب را داشت، جنگید.

بهایی که چینی ها در نبرد چهار ساله در طول جنگ دوم جهانی پرداختند، بسیار سنگین بود. بیست میلیون از شصت میلیون قربانی این جنگ متعلق به کشور چین بود. سبعیت ژاپنی ها پس از فتح شهر نانجینگ، آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفت. بین دسامبر ۱۹۳۷ تا ژانویه ۱۹۳۸ دست کم سیصد هزار نفر در این شهر قتل عام شدند، بیست هزار زن مورد تجاوز قرار گرفتند و بسیاری از آنها سپس کشته شدند. جنایات جنگی متعددی طی شش هفته در نانجینگ صورت گرفت که اروپائیان حاضر در شهر به خوبی شاهدش بودند.

حمله غافلگیر کننده ژاپن به پایگاه دریایی آمریکا در پرل هاربر، جنگ چین و ژاپن را به جنگ میان متفقین و محور برلین – رم پیوند زد.

چین پس از آن به جمع متفقین پیوست که کمک های خود را به این کشور افزایش دادند. درگیر شدن آمریکا در جبهه اقیانوس آرام توازن قوا را به زیان ژاپن تغییر داد تا آنکه این کشور در اوت ۱۹۴۵ با قبول شکست تسلیم شد.

شش روز پس از تسلیم شدن هیرو هیتو امپراطور ژاپن، نیروهای ژاپن که در خاک چین به سر می بردند نیز بیست و یکم اوت ۱۹۴۵ در ژجیانگ شهری در استان هونان سلاح های خود را بر زمین گذاشتند.

ارتش ژاپن زخم های غیر قابل التیامی را در چین به جای گذاشت که «زن های آسایشگر» یا برده های جنسی از جمله قربانیان آن هستند. آنها عمدتا دختران جوانی بودند که برای تقویت روحیه سربازان ژاپنی به خدمت گرفته می شدند.

ژانگ شیانتو زمانی که توسط ارتش امپراطوری ژاپن دستگیر شد پانزده ساله بود. او بیست روز در یک پادگان نظامی بازداشت شد و مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. ژانگ اکنون ۸۶ سال دارد و بالاخره پس از سالها سکوت خود را شکسته است اما هرگز از دولت چین و یا دولت ژاپن کمک و حتی یک عذرخواهی خشک و خالی دریافت نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد