دو هزار پناهجو در ایستگاه قطار بوداپست بدنبال اجازه سفر به آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دو هزار پناهجو در ایستگاه قطار بوداپست بدنبال اجازه سفر به آلمان

بیش از دو هزار پناهجو برای دومین شب متوالی در خارج از ایستگاه قطار بوداپست مجارستان شب را به صبح رساندند. دولت مجارستان با بستن ایستگاه قطار به این مهاجران اجازه نمی دهد عازم آلمان شوند.

تعداد زیادی از پناهجویان سوری در این ایستگاه قطار در انتظار سفر به آلمان به سر می برند از جمله یک زن سوری که یک ماه پیش باتفاق شوهر و سه فرزندش از دمشق گریخته اند.

این زن پناهجو اهل سوریه می گوید: «ما از طرف دولت چیزی دریافت نکردیم اما مردم مجارستان به ما کمک می کنند. آنها خیلی با ما مهربانند.»

پارلمان مجارستان روز پنج شنبه سوم سپتامبر در جلسه فوق العاده طرح دولت را برای تشدید کنترل مرزی به کمک ارتش این کشور به رای خواهد گذاشت.

زولتان کوواچ سخنگوی دولت مجارستان می گوید: «پناهجویانی که در ایستگاه قطار بوداپست جمع شده اند نباید آنجا باشد. بعد از آغاز فرایند ثبت نام در محل، برای آنها سرپناه موقت اختصاص داده شده که باید در این کمپ ها بمانند تا به درخواست پناهندگی آنها رسیدگی شود. آنها به این فرایند احترام نمی گذارند و بدیهی است که گرفتن یک بلیط قطار نمی تواند جایگزین قوانین اروپا شود.»

صدها پناهجو عصبانی در خارج از ایستگاه قطار بوداپست دست به اعتراض زدند. معترضان خواستار اجازه سفر با قطار از بوداپست به آلمان هستند. تاکنون گزارشی از خشونت میان پلیس و پناهجویان مخابره نشده است با این حال پلیس چند پناهجوی معترض را دستگیر کرده است. مجارستان نقطه ورود اصلی کسانی است که از مسیر بالکان وارد اروپا می شوند.

کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا وعده داده است که در هفته آینده سیاست جددیدی را برای آسانتر کردن رسیدگی به روند پناهندگی، فرستادن متقاضیان به کشورهای امن و توزیع پناهجویان واجد شرایط در میان ۲۸ کشور عضو را مورد بررسی قرار دهد.