رئیس جمهوری سودان جنوبی توافق صلح را امضا کرد

رئیس جمهوری سودان جنوبی توافق صلح را امضا کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سالوا کییر، رئیس جمهوری سودان جنوبی، سرانجام توافق صلح در این منطقه را امضا کرد. این توافق که میان رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک ماچار، رهبر شورشیان

آگهی

سالوا کییر، رئیس جمهوری سودان جنوبی، سرانجام توافق صلح در این منطقه را امضا کرد. این توافق که میان رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک ماچار، رهبر شورشیان به امضا رسیده است، به ۲۰ ماه جنگ داخلی در این کشور خاتمه می دهد. رهبر شورشیان این توافقنامه را پیش از این و در روز هفدهم اوت امضا کرده بود.

این توافق در حالی از سوی این دو امضا می شود که تعدادی از فرماندهان شورشیان پیش از این، با رد مذاکرات اعلام کرده بودند هیچ توافقی را نمی پذیرند.

رهبران برخی از کشورهای همسایه از جمله اتیوپی، کنیا، اوگاندا و سومالی نیز در مراسم امضای این توافق حضور داشتند. مذاکرات میان طرف های درگیر در سودان جنوبی در کشور اتیوپی و با سرپرستی هایله ماریام منگیستو، نخست وزیر این کشور طی انجام شده بود.

رئیس جمهوری سودان جنوبی در سخنانی خطاب به رهبران کشورهای منطقه گفت: «به شما هشدار می دهم، شما رهبران منطقه ای باید در کنار ما برای اجرای این توافق بایستید در غیر اینصورت، و اگر تنها به ما واگذار شود، ممکن است ما آن را از بین ببریم. امروز هم درگیری هایی وجود داشت که غیرضروری بودند و این درگیری ها بدون پاسخ ماندند.»

این توافق در حالی به امضا می رسد که نیروهای دو طرف روز چهارشنبه یکدیگر را به آغاز این درگیری های صورت گرفته در جریان این مذاکرات متهم کردند.

بر اساس این توافق، دو طرف درگیر در دورۀ انتقالی که قرار است به مدت ۳۰ ماه برقرار شود، در ادارۀ کشور سهیم خواهند بود، ضمن آنکه معاونت ریاست جمهوری طبق این توافق از میان فرماندهان جبهۀ شورشیان انتخاب می شود.

این توافق همچنین طرفهای درگیر را ملزم می کند که ظرف ۷۲ ساعت بعد از امضای آن به یک آتش بس تن بدهند.

به موجب این توافق همچنین گروههای مسلح خارجی موظف شده ند در کمتر از ۴۵ روز سودان جنوبی را ترک کنند. منظور از گروههای خارجی، نظامیان اوگاندایی هستند که در کنار نیروهای وفادار به سالوا کییر، رئیس جمهوری سودان جنوبی با شورشیان می جنگیدند.

کاخ سفید و سازمان ملل از این توافق استقبال کرده و امضا کنندگان را به رعایت تمامی بندهای این توافقنامه دعوت کرده اند.

جنگ داخلی در سودان جنوبی از دسامبر سال ۲۰۱۳ و پس از استقلال این کشور آغاز شد. این جنگ طی کمتر از دو سال، دهها هزار کشته و بیش از دو میلیون نفر آواره برجای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقوع یکی از بدترین درگیری‌های خشونت‌‌آمیز در کرانه باختری در پی پیدا شدن جسد یک نوجوان اسرائیلی

گروگانگیری در کلوب شبانه‌ای در هلند؛ گروگان‌ها آزاد شدند اما وضعیت فوق‌العاده همچنان ادامه دارد

تصاویری از فضای خشونت‌بار در «پورتو پرنس» هائیتی در پی گریختن هزاران زندانی