Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگرانی برنامه جهانی غذا از شیوع قحطی در یمن

نگرانی برنامه جهانی غذا از شیوع قحطی در یمن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قحطی و گرسنگی پس از جنگ دومین مصیبت بزرگ ساکنان یمن است که کشورشان جدا از درگیری های داخلی از ماه مارس گذشته هدف بمباران هواپیماهای ائتلاف عربی به

آگهی

قحطی و گرسنگی پس از جنگ دومین مصیبت بزرگ ساکنان یمن است که کشورشان جدا از درگیری های داخلی از ماه مارس گذشته هدف بمباران هواپیماهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی قرار گرفته است.

شرایط زندگی در عدن دومین شهر مهم و پرجمعیت یمن که با عقب رانده شدن حوثی ها اینک به محل بازگشت نخست وزیر و شماری از وزرای دولت در تبعید این کشور تبدیل شده است، بسیار دشوار گزارش می شود.

برنامه جهانی غذا از طرف های درگیر در مناقشه خواسته است امکان فعالیت سازمان های بشر دوستانه و گروه های امداد رسان را فراهم کنند. این درحالی است که کمک های بشردوستانه با دشواری های بسیار به یمن می رسند و برای توزیع آن در بین مناطقی که بیشترین نیاز را دارند نیز موانعی وجود دارد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود هشتاد درصد از مردم یمن در شرایط قحطی قرار گرفته اند. شهروندان از کمبود جدی آب، غذا، دارو و سوخت رنج می برند.

مناقشه و جنگ داخلی باعث شده تا وضعیت شکننده موجود در کشور از حیث تامین مواد غذایی برای ساکنین وخیم تر شود. برنامه جهانی غذا شمار افرادی را که قربانی این نا امنی غذایی هستند سیزده میلیون نفر اعلام کرده است. بر اساس این گزارش شش میلیون نفر از این افراد در وضعیتی بسیار نگران کننده قرار دارند و نیازمند کمک های فوری خارجی هستند. بیش از پانصد هزار کودک نیز در این کشور از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

به اعتقاد ارتارین کازین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا که به تازگی از ماموریتی در یمن بازگشته است، تمام نشانه های لازم برای شیوع یک قحطی گسترده در کشور به چشم می خورد: «نبود دسترسی و موانع موجود سبب شده است تا افراد آسیب پذیر کمک غذایی لازم را دریافت نکنند. کودکان زیادی وجود دارند که از سوء تغذیه مزمن رنج می برند و بسیاری از افراد کمک غذایی را که به آن نیاز دارند، دریافت نمی کنند. بدین ترتیب بدون آب آشامیدنی، بدون سوخت و بدون غذا اینک در آستانه طوفانی هستیم که ما را به سمت شرایطی فاجعه آمیز سوق می دهد. امیدواری ما این است که کلیه طرف های این مناقشه متوجه شوند که مردم یمن و جمعیت آسیب دیده از جنگ نمی توانند برای به نتیجه رسیدن یک راه حل سیاسی منتظر بمانند. باید امکان ارسال کمک های انسانی که یک ضرورت برای کشور است، فراهم شود.»

یمن به عنوان یکی از کشورهای فقیر جهان عرب حتی پیش از جنگ نیز برای تامین مواد غذایی ساکنین نیاز به کمک های خارجی داشت. برنامه جهانی غذا در صدد جمع آوری یک اعانه سیصد و بیست میلیون دلاری برای تامین کمکی غذایی است که قرار است در ماه سپتامبر به یمن ارسال کند.

در گزارش محمد شیخ ابراهیم خبرنگار یورونیوز آمده است: «دشواری های موجود در ارسال کمک های بشر دوستانه به مردم جنگ زده یمن، بزرگترین مانع پیش روی سازمانهای بین المللی است که رفع آن نیازمند همکاری های بین المللی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: قحطی و گرسنگی به سراسر غزه گسترش یافته است

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند

یونیسف: یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان از فقر غذایی شدید رنج می‌برند