Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران مهاجرت و تجارت نان و آبدار قاچاق انسان

بحران مهاجرت و تجارت نان و آبدار قاچاق انسان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کانتینر سازمان ملل متحد که چند روز پیش در کاتانیای ایتالیا بر زمین گذاشته شد، حامل ۴۹ جسد بود.

آگهی

گزارش تفصیلی

کانتینر سازمان ملل متحد که چند روز پیش در کاتانیای ایتالیا بر زمین گذاشته شد، حامل ۴۹ جسد بود. اجساد ۴۹ پناهجویی که به همراه ۳۱۲ فرد دیگر توسط قاچاقچیان بی پروا درون محفظه بار یک کشتی ماهیگیری گنجانده و از شدت ازدحام درون قایق خفه شده بودند. فاجعه ای دیگر در ارتباط با بحران مهاجرت غیر قانونی که برای چندمین بار در مجموع و سومین بار طی یکماه اخیر روی داد و بار دیگر نقش قاچاقچیان انسان را در این بحران برجسته کرد.

هشت تن از قاچاقچیان دخیل در این فاجعه توسط پلیس ایتالیا دستگیر شده اند. آنها اتباع کشورهای لیبی، مراکش و سوریه هستند و متهم اند پناهجویانی را که سعی داشتند به دلیل نبود هوا سرشان را از محفظه خارج کنند، با وارد کردن ضرباتی به سر تنبیه می کردند. نوعی بهره برداری از فلاکت و هرج و مرج و یک نوع تجارت نان و آبدار. لیبی اینک به یکی از مراکز اصلی و قطب قاچاق انسان تبدیل شده است. آنهایی که موفق نشده اند خود را به اروپا برسانند تحت شرایطی غیر انسانی در کمپ ها بازداشت هستند و بر اساس گزارش خبرنگاران مستقر در محل، همواره مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار می گیرند.

قاچاقچیان بیش از پیش فعال هستند و هر روز بیش از گذشته موارد متعددی از قتل و بدرفتاری با پناهجویان مشاهده می شود. زیرا شمار افرادی که خواهان آن هستند که از هر راه و با هر وسیله ای، حتی به قیمت جانشان خود را به اروپا برسانند، بسیار زیاد است. آنها معمولا یا با تهدید و باج خواهی قاچاقچیان مواجهند و یا در معرض بدرفتاری و خشونت آنها قرار می گیرند.

تجارت میلیاردی قاچاقچیان معمولا منشا اصلی فساد و جرائم سازماندهی شده در کشور های مبدا، ترانزیت و مقصد محسوب می شود.

سود بالای بهره برداران از فلاکت انسان

۱۳۵ میلیون یورو عایدی سالانه قاچاقچیان است. آنها برای هر عبور هزار و هشتصد تا ده هزار یورو از پناهجویان می گیرند. درآمد قاچاقچیان تنها در منطقه کاله فرانسه یک و نیم میلیون یورو است. برای هر کشتی پانصد نفره ۵۰۰۰۰۰ تا یک میلیون یورو نصیب فرد قاچاقچی می شود. اینها اطلاعاتی است که ماه مه گذشته واکنش فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به همراه داشت: «مسئله اساسی اینک نه از بین بردن قایق ها بلکه چگونگی برچیدن الگوی تجارت قاچاقچیان است.»

گرچه برخی از قاچاقچیان انسان را آماتورها تشکیل می دهند اما مسئله قاچاق انسان روز به روز حرفه ای تر می شود و از حیث سازمان یافتگی به سطح قاچاق مواد مخدر نزدیک می شود. این مسئله مقابله با باندهای قاچاق انسان را بسیار پیچیده کرده است.

به دنبال تشدید بحران مهاجرت غیر قانونی در کاله، وزرای کشور فرانسه و انگلیس قرار است روز پنجشنبه برای افزایش تدابیر امنیتی در دو سوی یوروتونل و نیز مقابله سازماندهی شده با شبکه های قاچاق انسان توافقنامه مشترکی را به امضا رسانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد

ژنرال بدنام ایتالیایی از سوی سالوینی نامزد اصلی برای انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا معرفی شد

نورپردازی خیال‌انگیز و هنری در آلپ ایتالیا با هدف آگاهی‌بخشی درباره تغییرات اقلیمی