نگاهی به زندگی ورزشی و سیاسی سباستین کو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نگاهی به زندگی ورزشی و سیاسی سباستین کو

سباستین کو بریتانیایی روز چهارشنبه با ۱۱۵ رای در برابر ۹۲ رای سرگئی بوبکا از اوکراین به ریاست اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی انتخاب شد.

او در نخستین کنفرانس خبری خود گفت: «با افتخار اعلام می کنم که دو و میدانی ورزش نخست دنیاست و من هم مفتخرم که ریاست آن را بر عهده دارم. با تمام توان از ارزشها و میراث این ورزش و همچنین ساختاری که آقای دیاک (رئیس پیشین) باقی گذاشته محافظت می کنم.»

آقای کو زمانی که ۲۴ ساله بود در بازی های المپیک مسکو در سال ۱۹۸۰ شرکت کرد. او در آن بازی ها خوش درخشید و توانست مدال طلای دو ۱۵۰۰ متر را به گردان بیاندازد. او چهار سال بعد در بازی های المپیک لس آنجلس هم روی سکوی نخست ایستاد تا به یکی از اسطوره های ورزش دو و میدانی تبدیل شود.

این دونده پس از پایان دوران ورزشی اش وارد دنیای سیاست شد. آقای کو یک دوره نماینده حزب محافظه کار در مجلس عوام بریتانیا بود. اما فعالیت های سیاسی، این قهرمان سابق را از دنیای ورزش دور نکرد. او در سال ۲۰۰۷ نایب رئیس اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی شد. پس از آن هم نقش مهمی در انتخاب لندن به عنوان میزبان بازی های المپیک ۲۰۱۲ داشت، بازی هایی که در نهایت ریاست کمیته اجرای آن را بر عهده گرفت.