Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

"کاری کنید برف های کابل آب شوند"

"کاری کنید برف های کابل آب شوند"
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بازتاب مرگ رئیس سابق استخبارات پاکستان در افغانستان

مرگ ژنرال حمید گل، رئیس سابق استخبارات ارتش پاکستان (آی اس آی)، در محافل مردمی و سیاسی افغانستان بازتاب گسترده ای داشت. کاربران افغانستانی در شبکه های اجتماعی مرگ این ژنرال بازنشسته را خبری خوش دانستند. بعد از چند انفجار بزرگ در شهر کابل که منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از شهروندان این کشور شد، این اولین خبری بود که مردم از شنیدن آن اظهار خوشحالی کردند. سخنگوی وزارت داخله هم در واکنش به مرگ حمید گل گفت که او بوجود آورنده طالبان بود و در پشت تمام ترورهای طالبان دست داشت.

روزنامه های افغانستان هم به مناسبت مرگ حمید گل به نقش او در عملیات هراس افکنانه طالبان پرداخته اند. روزنامه “جامعه باز” در مقاله ای تحت عنوان “پدر خوانده طالبان” نوشته است: ژنرال حمید گل برای تهییج طالبان در عملیات زمستانی جمله معروفی داشت: “کاری کنید که برف های کابل آب شوند.” او در چند دهه جنگ افغانستان ارتباطات منظمی با رهبران جهادی افغانستان داشت و پس از روی کار آمدن طالبان، هیچ وقت حمایتش را از طالبان پنهان نکرد. روزنامه اطلاعات روز هم در مقاله ای گفته است: “هرچند که حمید گل مرده است، اما تاثیرات او بر نوعیت قدرت، کاربرد قدرت و تحولات سیاسی منطقه، سال‌های سال حکم‌روایی خواهد کرد.” شبکه خصوصی تلویزیون طلوع هم میزگرد سیاسی خود را به پیامد مرگ حمید گل بر جنگ افغانستان اختصاص داد و در جمع بندی میزگرد سیاسی گفته شد که مرگ حمید گل بر جنگ در افغانستان تاثیری ندارد چون ده ها حمید گل دیگر در پاکستان تربیت شده اند و جنگ افغانستان جنگ استخبارات پاکستان است. نظر یک تحلیلگر سیاسی افغانستان

سردار رحیمی، استاد علوم سیاسی در کابل در مورد نقش سازمان های اطلاعاتی پاکستان و ژنرال حمید گل در ناآرامی های افغانستان به یورونیوز می گوید: “امروز پاکستان به عنوان دشمن استراتژیک افغانستان شناخته می شود چون سازمان استخباراتی و ارتش این کشور در انجام عملیات های طالبان در افغانستان نقش دارند. از این رو، خبر مرگ ژنرال تاثیر گذاری چون حمید گل که پدر طالبان خوانده میشد به سان یک تحفه برای مردم افغانستان بود. اما این خوشحالی فقط تاثیر روانی مثبت دارد چون یک تفکر ساختاری در سازمان استخبارات پاکستان درباره جنگ در افغانستان وجود دارد که نظامیان پاکستان اجازه ندهند حکومت مقتدر در افغانستان بر سر کار آید چون خطر امنیتی برای پاکستان محسوب می شود. این رویکردی است که حمید گل آن را منسجم کرده و حتی این نوع تفکر به حکومت غیرنظامی پاکستان هم نفوذ پیدا کرده است. از این رو، مرگ حمید گل نمی تواند حکومت افغانستان را خوش بین کند که حلقه های ارتباطی هراس افکنی در افغانستان شکسته شود. در سازمان استخبارات پاکستان ژنرال هایی همچون اسد درانی روش حمید گل را در ادامه هراس افکنی ها در افغانستان دنبال خواهند کرد.”

تفاوت واکنش مردم با واکنش برخی مقامات سیاسی و امنیتی

این استاد علوم سیاسی در کابل به دو برخورد متفاوت نسبت به مرگ ژنرال حمید گل اشاره می کند و می گوید: “واکنش مقام های سیاسی امنیتی در مورد مرگ حمید گل متفاوت از واکنش مردمی است. بخش عمده ای از کسانی که در نهادهای امنیتی، سیاسی و استخباراتی افغانستان هستند، گذشته نزدیک با حمید گل و با ژنرالهای پاکستانی در دوره های جهاد داشته اند. از این رو از مرگ حمید گل متاثر شده اند. انها احساس نوستالژیک به مرگ حمید گل دارند و او را شاید یک مجاهد و دوست افغانها بدانند. اما واقعیت این است که ژنرالهای بازنشسته ای چون حمید گل که دخالت مستقیم در ارتش پاکستان ندارند در ادامه عملیات هراس افکنانه طالبان در افغانستان نقش عمده ای داشته اند.” نام ژنرال حمید گل نه تنها در دوره حکومت طالبان و پس از سرنگونی این حکومت تا کنون به عنوان مهمترین چهره نظامی و اطلاعاتی در سازماندهی و تجهیز اسلام گرایان طالبان مطرح بوده، بلکه از او به عنوان چهره مرکزی سازماندهی بسیاری از گروه های مجاهد مسلحی که علیه حضور نظامی شوروی سابق و دولت های وقت در افغانستان می جنگیدند، یاد می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندان‌ خانگی؛ مهاجران افغان در پاکستان «از ترس اخراج» پنهان شده‌اند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

رانده شده و سرگردان در کوه‌ها؛ سفرهای طاقت‌فرسای مردم افغانستان برای زنده ماندن