پارلمان عراق طرح دولت برای مبارزه با فساد را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان عراق طرح دولت برای مبارزه با فساد را تصویب کرد

پارلمان عراق روز سه شنبه به اتفاق آراء اصلاحات پیشنهادی حیدر عبادی نخست وزیر را برای مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومی، تصویب کرد.

آقای عبادی اقداماتی برای کاهش فساد، صرفه جویی در بودجه، حذف برخی از مناصب ارشد دولتی، پایان دادن به سهمیه های فرقه ای و حزبی در مناصب دولتی و کاهش مزایای مقامات را بر اساس این لایحه به مردم وعده داده است.

اگر چه اصلاحات پیشنهادی دولت به آسانی مورد تصویب قرار گرفت اما به نظر نمی رسد اجرای آن آسان باشد چرا که طیف های مختلف سیاسی در عراق از مزایای فساد در کشور بهره می برند.

یک شهروند عراقی می گوید: «۱۳ سال است که وعده می دهند و تمام وعده هایشان دروغ از آب درآمد. به دروغ هایشان عادت کرده ایم. ما برق و خدمات عمومی نداریم.»

شهروند دیگری می گوید: «دولت فقط وقتی به مردم توجه می کند که آنها دست به اعتراض بزنند و احساس کنند که مردم علیه آنها قیام می کنند. ما می خواهیم مطمئن شویم که تغییرات واقعی است و برنامه اصلاحاتی که امروز تصویب شد واقعا اجرا شود.»

خشم عمومی از قطع برق در گرمای بالای ۵۰ درجه عراق، در هفته های اخیر به برپایی راهپیمایی های اعتراضی در بغداد، بصره و شهرهای دیگر منجر شده بود.

روحانیان بلند پایه شیعه عراق از برنامه دولت برای مبارزه با فساد حمایت کرده اند و آیت الله علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان در پی اعتراضات مردمی، از دولت خواست با «مشت آهنین» علیه فساد مبارزه کند.