Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مرگ رئیس سابق پلیس مخفی شیلی موجب خوشحالی بسیاری از شیلیایی ها شد

مرگ رئیس سابق پلیس مخفی شیلی موجب خوشحالی بسیاری از شیلیایی ها شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مانوئل کنترراس، رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت شیلی در دوران دیکتاتوری نظامی ژنرال پینوشه، روز جمعه در سن ۸۶ سالگی درگذشت. او پیش از این به اتهام

آگهی

مانوئل کنترراس، رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت شیلی در دوران دیکتاتوری نظامی ژنرال پینوشه، روز جمعه در سن ۸۶ سالگی درگذشت. او پیش از این به اتهام جنایت علیه بشریت مجرم شناخته و به بیش از پانصد سال زندان محکوم شده بود.

مرگ ژنرال کنترراس بر اثر بیماری روی داده و موجی از شادی را در میان بسیاری از شیلیایی ها به همراه داشته است.

سرجیو کانترراس، فعال حقوق مدنی که بسیاری از رفقایش را در دوران دیکتاتوری پینوشه از دست داده گفت: «من واقعا خوشحالم. احساس متناقضی دارم. برای اینکه مرگ این قاتل بر اثر بیماری روی داده در حالی که سزاوار رنج بیشتری بود. چون بسیاری از رفقای سابق ما در دوران او آسیب دیدند. من همچنین احساس می کنم که هنوز وقت اجرای عدالت در این کشور فرا نرسیده است. پس از سالها، تازه در این اواخر بود که بسیاری از جرایم و قتل های صورت گرفته توسط دیکتاتوری کشف شد.»

ورونیکا کاسرز، دیگر شهروند شیلیایی نیز افزود: «این مرد موجب افزایش نفرت در جامعه شد و آدم های زیادی را کشت. ما در سال ۱۹۷۳ به دموکراسی دست یافتیم و به آن افتخار می کردیم. اما او کشور را ویران کرد.»

آگوستو پینوشه در سپتامبر ۱۹۷۳ از طریق کودتای نظامی دولت سالوادور آلنده را سرنگون و خود را به عنوان رییس جمهوری شیلی معرفی کرد. در هفده سال حکومت وی، بیش از ۴۰ هزار مخالف دولت دستگیر و بیش از ۳۰۰۰ هزار نفر کشته یا ناپدید شدند. سازمان اطلاعات و امنیت شیلی با ریاست مانوئل کنترراس مسئول اصلی این اعمال شناخته شد و ژنرال کنترراس در ۵۲ دادگاه محاکمه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رییس پلیس مخفی حکومت ژنرال پینوشه درگذشت

پنجاهمین سالگرد کودتای خونین شیلی؛ نقش آمریکا در سرنگونی حکومت دموکراتیک آلنده

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند