هفتادمین سالگرد اولین بمباران اتمی در تاریخ بشر

هفتادمین سالگرد اولین بمباران اتمی در تاریخ بشر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ژاپن امروز پنج شنبه، ششم ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی در هفتادمین سالگرد بمباران اتمی این کشور توسط آمریکا یاد قربانیان یکی از مرگبارترین فاجعه تاریخ

آگهی

ژاپن امروز پنج شنبه، ششم ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی در هفتادمین سالگرد بمباران اتمی این کشور توسط آمریکا یاد قربانیان یکی از مرگبارترین فاجعه تاریخ معاصر این کشور و نوع بشر را گرامی داشت.

ده ها هزار نفر در بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی جان باختند و هنوز هم بنا به آمار هر سال ۳ هزار ژاپنی از تبعات بجای مانده از آن جان می سپارند.

کازومی ماتسویی، شهردار هیروشیما در مراسم امروز گفت: «امیدوارم دولت ژاپن در خط مقدم گفتگوها (خلع تسلیحات هسته ای) پلی باشد بین ملت های با قابلیت توان هسته ای و ملت های فاقد توان هسته ای. پیشنهاد می کنم هیروشیما مکانی باشد برای شروع این گفتگوها.»

مراسم امروز در حالی صورت گفت که دولت شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در صدد تغییر قانون اساسی است که می تواند برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم به غیبت نظامی ژاپن در منازعات و جنگ ها پایان دهد، خیزی که اغلب ژاپنی ها آن را دهن کجی به تاریخ می دانند.

یکی از بازماندگان حمله اتمی آمریکا به ژاپن که در آن زمان تنها چهار سال داشت از تبعات دو انفجار فاجعه بار در سالهای پس از جنگ می گوید.

این زن ژاپنی می گوید:«در سال های پس از بمباران اتمی صحنه های وحشتناکی را دیده ام، آنانی که صورتهایشان نابود شده بود یا آنهایی که دستانشان را از دست داده بودند. کلمات توصیف کننده آنچه به چشم خود دیده ام، نیست.»

بر خلاف تسلیحات های شیمیایی و بیولوژیک تولید تسلیحات هسته ای امروزه مشمول ممنوعیت کامل نیست، خطری که همچنان بر حیات نوع بشر سایه انداخته است.

آیا نوع بشر از فاجعه تلخ هیروشیما و ناگازاکی و دو جنگ جهانی خانمانسوز درس خود را فرا گرفته است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در آمریکا

بزرگداشت یاد قربانیان حمله اتمی به ناگاساکی همزمان با افزایش نگرانی‌ها از وقوع طوفان در ژاپن

هفتادوهشتمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما؛ نخست‌وزیر ژاپن از «تهدیدات هسته‌ای روسیه» ابراز تاسف کرد