چالش های اوباما برای اجرایی کردن طرح کاهش گازهای گلخانه ای

چالش های اوباما برای اجرایی کردن طرح کاهش گازهای گلخانه ای
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیام ویدیویی باراک اوباما که روز یکشنبه منتشر شد حکایت از نگرانی کاخ سفید از تغییرات آب و هوایی و به خصوص میزان بالای انتشار گاز دی اکسید کربن توسط

آگهی

پیام ویدیویی باراک اوباما که روز یکشنبه منتشر شد حکایت از نگرانی کاخ سفید از تغییرات آب و هوایی و به خصوص میزان بالای انتشار گاز دی اکسید کربن توسط نیروگاه های برق این کشور دارد. واشنگتن رسیدگی به این موضوع را در اولویت برنامه های خود قرار داده و معتقد است این مشکل نباید به نسل های بعدی منتقل شود.

در نسخه نهایی برنامه اوباما برای کاهش گازهای گلخانه ای، اهدافی بسیار فراتر از آنچه برای نخستین بار ماه ژوئن سال گذشته میلادی در طرح اولیه وی گنجانده شده بود، وجود دارد.

درطرح اولیه این برنامه، کاهش سی درصدی تولید دی اکسید کربن حاصل از فعالیت نیروگاه های برق آمریکا نسبت به میزان تولید شده در سال ۲۰۰۵ پیش بینی شده بود، حال آنکه نسخه نهایی طرح، خواستار کاهش سی و دو درصدی دی اکسید کربن است.

بر اساس گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، در صورت به اجرا گذاشته شدن این طرح، سهم سوخت های فسیلی به خصوص ذغال سنگ در تولید برق از ۳۹ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۲۷ درصد تا سال ۲۰۳۰ کاهش خواهد یافت.

از دیگر اهداف مهم این طرح، تشویق به استفاده از انرژی های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی و نیروگاه های بادی است که سهم آنها در تولید برق باید تا سال ۲۰۳۰ به بیست و هشت درصد افزایش یابد.

اوباما برای اجرایی کردن این طرح کار سختی در پیش دارد. وی از یک سو در تقابل با مخالفت کنگره که تحت نفوذ جمهوری خواهان است قرار دارد و از سوی دیگر با انتقاد شدید صاحبان صنایع و فعالان بخش ذغال سنگ روبرو است که این طرح را اعلام جنگی بر ضد خود تلقی کرده اند.

ایالات متحده آمریکا اینک پس از چین دومین تولید کننده بزرگ گاز کربن در جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت

جنگ غزه؛ واشنگتن برای نخستین بار یک گردان ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت