Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فابیوس با دعوتنامه رسمی برای روحانی به تهران آمد

فابیوس با دعوتنامه رسمی برای روحانی به تهران آمد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در سفر به ایران از دعوت رسمی رئیس جمهوری کشورش از حسن روحانی برای سفر به پاریس در ماه نوامبر خبر داد. این نخستین سفر

آگهی

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در سفر به ایران از دعوت رسمی رئیس جمهوری کشورش از حسن روحانی برای سفر به پاریس در ماه نوامبر خبر داد.

این نخستین سفر رسمی یک وزیر خارجه فرانسه طی ۱۲ سال گذشته به ایران به شمار می رود.

آقای فابیوس هدف از این سفر یک روزه را علاوه بر گسترش روابط دو جانبه در زمینه های اقتصادی و سیاسی کمک به حل بحران های منطقه ای با توجه به نفوذ ایران در خاورمیانه عنوان کرد.

وی گفت: « هدف ما تنها دستیابی به یک توافق برای منافع ایران، فرانسه و یا دیگر کشورهای جهان نبود بلکه پیش از هرچیز توافقی برای مردم ایران بود که از این تحریم ها آزاد می شوند و قادر به توسعه و پیشرفت بیشتر خواهند بود.»

همزمان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز گفت: « امیدوارم سفر همکارم آقای فابیوس به ایران زمینه را برای گسترش روابط و رفع سوء تفاهم هایی که طی چند سال گذشته بر روابط دو کشور سایه افکنده را آغاز کند.»

سفر آقای فابیوس به ایران با واکنش منفی و تجمع گروهی از مخالفاناش در فرودگاه مهرآباد تهران همراه بود.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه یک روز پیش از سفر آقای فابیوس گفته بود که نحوه پذیرایی از وی آزمونی برای سنجش رفتار جمهوری اسلامی است.

روحانی در دیدار با فابیوس: باید عقب ماندگی های گذشته را جبران کرد

لوران فابیوس پس از دیدار با آقای ظریف, با حسن روحانی، رئیس جمهوری، و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت هم دیدار کرد.

حسن روحانی در جریان دیدار با وزیر خارجه فرانسه با تأکید بر اینکه همکار های ما در خصوص توافق وین باید پایه روابط توأم با اعتماد برای آینده باشد، این توافق را به نفع ایران، کشورهای ۱+۵ و همه بازیگران منطقه ای دانست و از آن به عنوان گام مهمی برای تبدیل تهدیدها به فرصت ها یاد کرد.

آقای روحانی نخستین گام در اجرای توافق وین را تلاش مجدانه طرفین برای طی شدن فرآیند تصویب آن توصیف کرد و گفت: «دولت ایران در مسیر توافق مستحکم است و ما به تعهدات خود تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد، پایبند خواهیم بود.»

رئیس دولت ایران گام دوم را استفاده صحیح از این فضا در جهت تأمین منافع مشترک ارزیابی کرد و افزود: «دو کشور باید تلاش کنند تا توافق حاصل شده مستحکم بماند، چرا که این توافق می تواند پایه ای برای سایر توافقات دو جانبه و همچنین همکاری های میان ایران و اتحادیه اروپا باشد. باید از فرصت بوجود آمده استفاده نمود تا عقب ماندگی های سال های گذشته، جبران شود.»

رییس جمهوری ایران روحانی با تشکر از دعوت رییس جمهوری فرانسه برای سفر به پاریس گفت: «روابط اقتصادی میان ایران، فرانسه و اروپا به غیر از منافع مشترک تأثیر بسزایی در مستحکم کردن و همکاری ها در زمینه توافقات دارد، زیرا روابط دوستانه ما در بخش های اقتصادی، فرهنگی، فناوری و علمی بهترین تضمین برای همکاری ها را بوجود می آورد.»

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز با بیان اینکه دولت فرانسه به دنبال برقراری مناسباتی براساس احترام متقابل و دوستی با ایران است گفت: «گاهی در مناسبات کشورها فراز و نشیب هایی وجود دارد، [اما] امروز سرآغاز فصل جدیدی از همکاری ها میان تهران و پاریس است و چشم انداز این آغاز مجدد نیز به دلیل توافق هسته ای بسیار روشن است. باید به سرعت زمان های هدر رفته در گذشته را برای گسترش همکاری ها جبران کنیم.»

فابیوس تأکید کرد: «امروز زمان تثبیت و اجرای توافق وین فرا رسیده است و فرانسه تمام مساعی خود را در این جهت بکار خواهد بست. باید تلاش کنیم در خصوص لغو تحریم ها هیچ مانعی پیدا نشود تا ملت ایران بتوانند از نتایج لغو آنها بهره مند شوند.»

توتال به صنعت نفت ایران باز می گردد

وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار با حسن روحانی، با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی هم دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا» لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در خصوص همکاری های نفتی در آینده گفتگو کردند.

آگهی

در همین راستا وزیر نفت گفت: فصل جدیدی از همکاری با شرکت توتال فرانسه برای توسعه میدان های نفتی ایران آغاز خواهد شد.

آقای زنگنه اظهار داشت: توتال بیش از ٢٠ سال در توسعه پروژه های نفتی ایران حضور داشته و با توجه به ابراز تمایل فرانسوی ها، قرار است باب جدیدی برای توسعه فعالیت این شرکت در توسعه میدان های نفتی گشوده شود.

وی با بیان اینکه در این دیدار گفتگوهایی درباره علاقه شرکتهای فرانسوی برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران شد، افزود: «شرکت های پتروشیمی فرانسه قرار است علاوه بر ادامه روال گذشته در صنعت پتروشیمی که بیشتر تامین منابع مالی و فاینانس بود حضور گسترده ای در این صنعت داشته باشند؛ شرکتهای فرانسوی از همکاران درازمدت ما در صنایع پتروشیمی بودند.»

واکنش روزنامه های ایران به سفر فابیوس

لوران فابیوس روز سه شنبه و یک روز پیش از سفر خود به ایران نیز در سرمقاله روزنامه دولتی «ایران» نوشته بود که توافق اتمی وین «مسئولیت های خاصی» را برای ایران و طرف های غربی ایجاد کرده و ایران به عنوان «کشوری بانفوذ می تواند نقش مثبتی در مواجهه با بحران ها و فجایع» خاورمیانه ایفا کند.

آگهی

در همین حال زنامه ایران، نزدیک به دولت، در سرمقاله شماره چهارشنبه خود با تیتر «ما و اروپا؛ آغاز فصل جدید»، سفر مقام های ارشد اروپایی به تهران را «موج بازگشت اروپا به ایران» ارزیابی کرده و آن را ناشی از «اعتماد سیاسی» اروپا به ایران ارزیابی کرده است.

این روزنامه نوشته است: «دست کم اتفاقات دو هفته بعد از توافق وین نشان داد که در پایتخت های اروپا همه چیز برای آغاز فصل جدید همکاری با ایران فراهم آمده است نه در لندن و نه در برلین و پاریس کسی اعتنایی به جار و جنجال تندروهای مخالف توافق ندارد.»

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، با ارائه ارزیابی متفاوتی درباره سفر وزیر خارجه فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، نوشته است که «سفرهای زنجیره ای اروپاییان به ایران» ناشی از نگاه آنها برای «تعمیم خاورمیانه ای برجام» است. این روزنامه درباره شتاب بهبود روابط و همکاری ایران و اروپا و احتمال گسترش این همکاری به منطقه، «هشدار» داده است.

روزنامه کیهان نیز با انتقاد از سفر فابیوس به تهران، از «سنگ اندازی فرانسه در جریان مذاکرات هسته ای» و همچنین «پرونده خون های آلوده» نوشته است.

سفر یک هیات اقتصادی فرانسه به ایران در ماه سپتامبر

آگهی

لوران فابیوس همچنین در جریان سفر خود به تهران خبر داد که یک هیئت بزرگ اقتصادی با حضور وزیر کشاورزی و وزیر بازرگانی خارجی فرانسه در ماه سپتامبر به ایران سفر خواهد کرد.

آقای فابیوس همچنین از بازگشت شرکت های خودروسازی فرانسوی به بازار ایران خبر داد.

اظهارات آقای فابیوس دربارهٔ بازگشت شرکت های خودروسازی فرانسوی به بازار ایران در حالی بیان می شود که علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان، همزمان با سفر یک هیئت بزرگ تجاری آلمانی به ایران در روز یک شنبه، ۲۸ تیر، ابراز امیدواری کرده بود که شرکت خودروسازی فولکس واگن تا پایان امسال «کار خود را در ایران آغاز کند.»

گفتنی است ارتباط اقتصادی ایران و فرانسه که پیش از آغاز تحریم در سطح بالایی قرار داشت در سالهای اخیر به پایین ترین سطح رسیده بود. بر اساس برآورد وزارت خارجه فرانسه، صادرات این کشور به ایران از ۱٫۶۶ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۱ به ۴۹۴ میلیون یورو در سال ۲۰۱۳ افت کرد. واردات از ایران نیز از ۱٫۷۷ میلیارد یورو به ۶۲ میلیون یورو سقوط کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند