چالش های آنکارا در مواجهه با کردها در داخل و خارج ترکیه

چالش های آنکارا در مواجهه با کردها در داخل و خارج ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هدف حمله انتحاری در سوروچ شهری کردنشین در جنوب شرق ترکیه، جوانانی بود که خود را آماده رفتن به کوبانی در آنسوی مرز این کشور با سوریه می کردند. حمله ای

آگهی

هدف حمله انتحاری در سوروچ شهری کردنشین در جنوب شرق ترکیه، جوانانی بود که خود را آماده رفتن به کوبانی در آنسوی مرز این کشور با سوریه می کردند. حمله ای تروریستی که روز بیستم ژوئیه به وقوع پیوست و جان سی و دو تن را گرفت. در پی این حادثه که با موجی از انتقاد ها نسبت به دولت ترکیه همراه بود، آنکارا برای نخستین بار مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی، مسئول انجام حمله انتحاری در سوروچ، را بمباران کرد.

در واکنش به حمله انتحاری سوروچ، «پ.کا.کا» حزب کارگران کردستان ترکیه نیز مسئولیت انجام حملات مرگبار بر ضد نیروهای پلیس این کشور را برعهده گرفت. این گروه شبه نظامی، آنکارا را به حمایت پنهانی از دولت اسلامی بر ضد کردهای سوریه متهم می کند.

بلافاصله پس از این اقدامات، شکاری بمب افکن های ترکیه پایگاه های پشتیبانی نیروهای «پ.کا.کا» را در مناطق کوهستانی شمال عراق مورد حمله قرار دادند. این نخستین حملات نیروهای نظامی ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان پس از توافق آتش بس در سال ۲۰۱۳ محسوب می شود.

به اعتقاد تحلیلگران، در صورت برگزاری انتخابات قانونگذاری زودهنگام در ترکیه، حملات دوگانه برضد مواضع داعش و «پ.کا.کا» می تواند به عنوان برگ برنده ای برای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور محسوب شود. اردوغان روز سه شنبه بار دیگر با تاکید بر حق کشورش برای دفاع در قبال آنچه وی تهدیدهای گروه تروریستی «پ.کا.کا» خواند، گفت: «حقیقت ماجرا این است که از دیدگاه من ادامه روند حل اختلاف با آنهایی که وحدت ملی و برادری را در این کشور مورد تهدید قرار می دهند، غیر ممکن به نظر می رسد.»

در واقع بسیاری از ناظران بر این باورند که آنکارا در نظر دارد مانع گسترش نفوذ کردها در شمال سوریه شود. از زمان شکست های اخیر نیروهای دولت اسلامی در «کوبانی» و «تَل ابیض» تاکنون، شبه نظامیان کردِ عضو یگان های مدافع خلق، موسوم به «ی.پ.ژ»، کنترل بیش از نیمی از منطقه نهصد کیلومتری واقع در مرز سوریه با ترکیه را در دست دارند.

آنکارا نگران است این نیروها با متصل کردن منطقه کرد نشین «عفرین» به اراضی تحت کنترل خود، یک کردستان سوری را در نزدیکی مرز این کشور با ترکیه تشکیل دهند.

در داخل ترکیه، حزب «عدالت و توسعه» هنوز نتوانسته با پیروزی ماه ژوئن حزب «دمکراتیک خلق ها» کنار بیاید. این حزب که یک تشکیلات چپگرای کرد به شمار می رود، اکنون چهارمین نیروی سیاسی ترکیه است که چهارده میلیون کرد در آن زندگی می کنند.

حزب «عدالت و توسعه» اینک اکثریت مطلق را در پارلمان از دست داده و این مسئله مانع رسیدن این حزب به هدفش مبنی بر تغییر قانون اساسی و چرخش از یک نظام پارلمانی به یک نظام ریاست جمهوری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟