بحران ناتمام؛ مرگ و زندگی مهاجران در دریای مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران ناتمام؛ مرگ و زندگی مهاجران در دریای مدیترانه

ایتالیا روز پنجشنبه اعلام کرد در چند روز اخیر صدها مهاجر و پناهجو را از آب های دریای مدیترانه نجات داده است؛ ۲ هزار نفر فقط در طول ۲۴ ساعت.

اغلب مهاجران آفریقایی هایی هستند که از ناآرامی یا از فقر می گریزند. از اول سال جاری میلادی تا به امروز ۸۵ هزار نفر از آنان به امید زندگی بهتر خود را به ساحل ایتالیا رسانده اند. اما پای همه آنان همیشه به خشکی نمی رسد. گمان می رود در آخرین حادثه در آب های مدیترانه تا ۴۰ مهاجر جان باخته اند.

یکی از راه کارهای اتحادیه اروپا تعیین سهمیۀ پذیرش مهاجر برای کشورهای عضو است، سهمیه ای که کشورهای اروپایی آن را به آسانی نمی پذیرند.

بی تردید مواجه با بحران پناهجویان و مهاجران عزمی جهانی می طلبد. اما به نظر می رسد چنین عزمی به این زودی ها جزم نخواهد شد.

لیبی، کشوری که پس از سرنگونی حکومت سرهنگ معمر قذافی حاکمیت مرکزی ندارد این روزها اصلی ترین نقطه ای است که مهاجران از آن توسط قاچاقچیان سوار هر وسیله شناوری می شوند تا به اروپا برسند.

مهاجران در لیبی توسط تشکیلاتی که قدرت را در دست دارند بازداشت می شوند و در کمپ هایی با شرایط طاقت فرسا بین یک ماه تا یک سال نگاهداری می شوند.