شروع انتخابات ریاست جمهوری بروندی با وجود درگیری ها و اعتراضات شدید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شروع انتخابات ریاست جمهوری بروندی با وجود درگیری ها و اعتراضات شدید

امروز انتخابات ریاست جمهوریِ بروندی پس ماهها اعتراض و خشونت سرانجام آغاز شد. پی یر نِکورونزیزا (Nkurunziza)، رئیس جمهوری فعلی این کشور صبح روز سه شنبه با دوچرخه به پای صندوق رأی رفت تا در انتخاباتی که مغایر با قانون اساسی این کشور بوده است برای سومین بار نامزد ریاست جمهوری این کشور باشد.

وی پس از رأی دادن گفت: «باید به مردم بروندی اجازه داد به کسی که به وی اعتماد دارند رأی بدهند و او را انتخاب کنند و همچنین مردم باید بتوانند بهترین برنامه را برای (آینده) خودشان برگزینند. این برنامه ها مردم را هدایت می کند تا بهترین نامزدهای ممکن را انتخاب کنند، یعنی کسانی که باعث پیشرفت و گسترش دموکراسی می شوند و صلح و امنیت کشورمان را تأمین می کنند».

تمامی احزاب مخالف در اعتراض به تصمیم رئیس جمهوری فعلی این کشور، شرکت در این انتخابات را تحریم کرده اند. ایالات متحده نیز این انتخابات را فاقد صلاحیت دانسته و عنوان کرده است که برگزاری آن مشروعیت نظام سیاسی این کشور را به خطر می اندازد.

صدای انفجار و شلیک گلوله پیش از آغاز رأی گیری در گوشه و کنار پایتخت این کشور به گوش می رسید. شهروندان عنوان کرده اند که پلیس و نیروهای امنیتی در طول شب با شلیک گلوله و پرتاب نارنجک فضایی از رعب و وحشت ایجاد کرده اند تا مانع تظاهرات آنان علیه این انتخابات شوند.

بروندی که جنگ داخلی آن در سال ۲۰۰۵ به پایان رسیده، اخیراً شاهد تظاهرات پیوسته، کودتای نافرجام و درگیری میان سربازان شورشی و ارتش این کشور بوده است. برخی از کسانی که در این انتخابات شرکت کرده اند گفته اند که مضطرب هستند.

پیش از این حامیان غربی این کشور و دولتهای آفریقایی با ابراز نگرانی از تنش در این منطقه که سابقه درگیری های قومی را دارد، خواستار به تعویق افتادن این رأی گیری شده بودند.