دولت بروندی مصمم به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت بروندی مصمم به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

دولت بروندی اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را روز سه شنبه حتی با وجود تحریم آن از سوی مخالفان برگزار خواهد کرد.

پیر انکورونزیزا، رئیس جمهوری بروندی به دنبال آن است که برای سومین دوره متوالی در این سمت باقی بماند. این در حالی است که طبق قانون اساسی بروندی ریاست جمهوری اشخاص بر این کشور حداکثر به دو دوره محدود می شود.

اصرار او بر ابقا در این سمت، بروندی را دچار یکی از بدترین بحرانها از زمان وقوع جنگهای داخلی در این کشور در سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون کرده است.

یولاند بوکا، پژوهشگر و تحلیلگر موسسه مطالعات امنیت در آفریقای جنوبی می گوید: «آنچه بیش از همه نگران کننده است این واقعیت است که مخالفان مسلحی وجود دارند که در حال حاضر مشغول طراحی یک شورش علیه دولتند. این کار منجر به از هم پاشیدگی ارتش بروندی و پیوستن برخی از اعضای ارتش به شورشیان می شود. در این حالت بحران در بروندی تشدید می شود و در نهایت جنگی داخلی به وقوع می پیوندد.»

سرکوب اعتراضات ادامه دارد و خشونتها تاکنون دست کم هشتاد کشته بر جای گذاشته است. پیش از این اتحادیه آفریقا، ایالات متحده آمریکا و دیگر قدرتهای غربی از دولت بروندی خواسته بودند که انتخابات را به دلیل ناامنی های فزاینده به تاخیر بیندازد.