وزیر اقتصاد آلمان: مشکلات ایران بعد از توافق اتمی حل خواهد شد

وزیر اقتصاد آلمان: مشکلات ایران بعد از توافق اتمی حل خواهد شد
نگارش از مسعود سالاری

تنها چند روز بعد از امضای توافق نامه هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی، زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان برای دیداری سه

تنها چند روز بعد از امضای توافق نامه هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی، زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان برای دیداری سه روزه وارد تهران شد و روز دوشنبه با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران ملاقات و گفتگو کرد. این نخستین دیدار یک مقام بلند پایه غربی از تهران پس از توافق هسته ای است.

آقای گابریل به خبرنگاران گفت: «با توافق هسته ای اخیر و تحولات پیش رو، مشکلات دیگری از ایران برطرف خواهد شد و ما پایه آن را در داخل و خارج این کشور گذاشته ایم. به این ترتیب امنیت در خاورمیانه ایجاد خواهد شد و من فکر می کنم که این به نفع ایران هم هست. گسترش امنیت در منطقه و ایمن سازی اسرائیل برای ما اهمیت بسیاری دارد.»

آقای زنگنه نیز گفت: «ما امیدواریم یک جهشی بعد از تحریم ها داشته باشیم. شرکت های آلمانی و این طور که به نظر می رسد، دولت آلمان عزم و اراده سیاسی دارند که این فعالیتها را تجدید بکنند و دوران رکود را پشت سر بگذاریم. ما هیچ وقت با کشور آلمان روابط خصمانه نداشتیم».

آلمان به مدت چند دهه بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است. ارزش صادرات این کشور به ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی ۴.۴ میلیارد یورو بود که در سال ۲۰۱۳ به دلیل تحریم های جهانی علیه ایران به ۱.۸ میلیارد یورو رسید.

مطالب مرتبط