وضعیت اسفناک پناهجویان جزیره لزبوس در یونان

وضعیت اسفناک پناهجویان جزیره لزبوس در یونان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پناهجویان جزیره لزبوس در یونان، در وضعیت اسفباری به سر می برند. لزبوس از جزایر یونان در دریای اژه و یکی از تفریحگاه هایی رویایی برای گردشگران محسوب

آگهی

پناهجویان جزیره لزبوس در یونان، در وضعیت اسفباری به سر می برند.

لزبوس از جزایر یونان در دریای اژه و یکی از تفریحگاه هایی رویایی برای گردشگران محسوب می شود اما پشت نمای زیبای ساحلی آن، صدها پناهجو در وضعیت رقت باری روزهای خود را شب می کنند.

طبق گزارشها برخی روزها تا ۷۰۰ مهاجر خود را به این جزیره می رسانند و یا توسط گارد ساحلی یونان از آب نجات می یابند. بیشتر این افراد از سوریه و افغانستان آمده اند و در بین آنها زنان و کودکان نیز دیده می شوند.

احمد پناهجوی سوری که برای نجات جانش از سوریه گریخته و توانسته از امواج دریا جان سالم به در برد، می گوید: «ما از مرگ جستیم اما اینجا مرگ را در برابر خود می بینیم. در تمام مراحل این راه با مرگ روبرو بودیم. از مرگ در کشورمان گریختیم و از امواج دریا جان سالم به دربردیم اما اینجا در این اردوگاه با این وضعیت اسفناک سر می کنیم.»

پناهجویانی که نتوانسته اند مجوز اقامت دریافت کنند، باید هر چه سریعتر به کشور دیگری بروند. محمد دیگر پناهجوی سوری که از رقه آمده می افزاید: «من می خواهم به آلمان بروم. برای اینکه شنیده ام که آنجا به من بی احترامی نمی کنند. من به پول آنها نیازی ندارم. نیازی به نان و آب آنها ندارم. به هیچ چیز نیاز ندارم. فقط می خواهم که کودکانم به مدرسه بروند.»

در حالی که اردوگاه پناهجویان برای تنها چهارصد نفر طراحی شده میزبان ده برابر این تعداد است.

شهردار این جزیره که بشدت نگران وضعیت پناهجویان است می گوید: «احساس می کنم اوضاع به گونه ای است که گویی جامعه بین الملل، اتحادیه اروپا، صلیب سرخ و سازمان ملل متحد بمبی را به دست من داده اند که چاشنی آن بتدریج عمل می کند و من هم بشدت گریه می کنم و قبل از انفجار بمب تقاضای کمک دارد اما آنها منتظرند تا بمب منفجر شود و بعد به کمک ما بیایند.»

با توجه به بحرانی مالی یونان، به نظر می رسد پناهجویان باید در انتظار روزهای بدتری نیز باشند و سرنوشت آنها در میان تصمیم گیری های سیاسی رهبران اروپا احتمالا به فراموشی سپرده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان برای کمبود نیروی کار به مهاجران غیرقانونی روی می‌‌آورد

موج جدید آتش‌سوزی‌های جنگلی در یونان؛ اجساد سوخته ۱۸ مهاجر پیدا شد

تصاویر هوایی از اراضی سوخته «رودس»؛ آتش‌سوزی با این جزیره یونان چه کرد