Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتقاد جمهوریخواهان آمریکا به توافق هسته ای انجام شده با ایران

انتقاد جمهوریخواهان آمریکا به توافق هسته ای انجام شده با ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

توافق هسته ای حاصل شده در وین، میان احزاب سیاسی ایالات متحده آمریکا دو دستگی بوجود آورده است. جمهوریخواهان سعی دارند مانع از تصویب متن توافقنامه در

آگهی

توافق هسته ای حاصل شده در وین، میان احزاب سیاسی ایالات متحده آمریکا دو دستگی بوجود آورده است. جمهوریخواهان سعی دارند مانع از تصویب متن توافقنامه در کنگره شوند اما برای این کار باید دو سوم اعضای کنگره را متقاعد کنند و بر این اساس برگزاری نشستهای متعدد با موضوع نقد توافق اخیر را آغاز کرده اند.

ژنرال مایکل هیدن، رئیس سابق سیا درباره این توافق نامه گفت: «بیشترین بخش ناامید کننده، موضوع “دسترسی مدیریت شده” در بازرسی هاست. من همچنین کاملا متحیر شدم که چگونه ایرانی ها توانستند تحریمهای مربوط به تسلیحات متعارف و موشکهای بالستیک را در این توافقنامه لغو کنند آن هم زمانیکه این موضوعات در شروع مذاکرات مطرح نبود.»

اما کارشناسان نزدیک به کاخ سفید با این انتقادات موافق نیستند. داریل کیمبال، مدیر اجرایی موسسه کنترل تسلیحات گفت: «این توافق یک سیستم نظارت و بازرسی بسیار قویتری را نسبت به آنچه در توافق اولیه در دوم آوریل وجود داشت، به اجرا می گذارد. چیزی که بیش از انتظار ما بود. مردمی که می گویند این توافق ضعیف تر است واقعا نمی دانند که درباره چه چیزی سخن می گویند. آنها درک نمی کنند.»

در کنار پرداختن به مفاد توافق نامه، سوال اصلی نیز همچنان باقیست: آیا به این ترتیب تولید سلاح هسته ای در ایران متوقف خواهد شد؟

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن می گوید: «نامزدهای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری، فرصت را برای انتقاد از توافق نامه و عنوان اینکه این توافقی غیرمسئولانه و خطرناک است، از دست ندادند. موضوعی که طی ماههای پیش رو نیز در بحث های سیاسی به آن می پردازند. اما قدرت وتوی اوباما، رئیس جمهوری آمریکا لغو این توافق نامه را بسیار سخت می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوباما: توافق هسته ای مانع گسترش جنگهای بیشتر در جهان است

پیش‌نویس قطعنامه‌ علیه ایران آماده در شورای حکام؛ آیا آمریکا و اروپایی‌ها بر سر صدور آن توافق دارند؟

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟