توافق هسته ای از منظر متحدان و رقبای منطقه ایِ ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق هسته ای از منظر متحدان و رقبای منطقه ایِ ایران

گزارش تفصیلی

توافقنامه هسته ای ایران و شش قدرت جهانی حدود سه ماه دیگر پس از تایید در شورای امنیت سازمان ملل متحد اجرایی خواهد شد. توافقنامه ای که از همان دقایق اولیه تاریخی خوانده شد آیا خواهد توانست به خاورمیانه، جایی که ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای در آن ایفای نقش می کند، ثبات بیشتری بخشد؟

جان آلترمن مدیر بخش خاورمیانه مرکز آمریکایی مطالعات استراتژیک و بین الملل در پاسخ به این پرسش می گوید: «این توافقنامه تنها امکان کنترل و مهارِ خطر ناشی از اشاعه سلاح هسته ای توسط ایران را فراهم می کند اما نمی تواند بر مسائل دیگر از جمله بحران های یمن، سوریه، لبنان و دیگر مناقشات تاثیر فوری بگذارد.»

عربستان سعودی که از متحدان آمریکا است، با استقبال از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی آنرا نقطه امیدی برای بهبود روابط با رقیب شیعی خود قلمداد کرده است. اما این قدرت سنی منطقه، در پنهان آنچنان هم خرسند به نظر نمی رسد. عربستان نگران است این توافق باعث تشدید حمایت های تهران از دشمنان اش در منطقه شود.

در یمن جایی که عربستان سعودی هدایت حملات هوایی به مواضع شورشیان شیعی مورد حمایت ایران را بر عهده دارد، دو قدرت منطقه ای آشکارا رو در روی یکدیگر قرار گرفته اند. ایران و عربستان بر سر هژمونی در خاورمیانه با یکدیگر رقابت دارند. تهران از شبه نظامیان شیعه در یمن و عراق پشتیبانی می کند و حامی حزب الله در لبنان، حماس در غزه و بشار اسد در سوریه است.

رئیس جمهور سوریه در نامه ای به آیت الله خامنه ای رهبر ایران ضمن ابراز خرسندی از توافق هسته ای به دست آمده، خواهان حمایت بیشتر جمهوری اسلامی ایران شده است. این در حالی است که عربستان سعودی از حامیان شورشیانی است که قصد سرنگون کردن رئیس جمهور سوریه را دارند.

ایران همچنین از حامیان شبه نظامیان شیعی است که در عراق با پیکارگران دولت اسلامی به عنوان دشمنی مشترک با آمریکا مبارزه می کنند. دولت عراق که تحت حاکمیت شیعیان است از توافقنامه هسته ای ایران استقبال کرده است. این در حالی است که اقلیت سنی در عراق ممکن است پس از این در تنگناهای بیشتری قرار گیرد.

و بالاخره اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ایران در منطقه به هیچوجه از این توافق هسته ای خشنود نیست. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ذره ای از موضع خصمانه سه سال پیش خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نسبت به برنامه هسته ای ایران کوتاه نیامده است. او مخالف هرگونه توافق با ایران است.