توافق هسته ای در اتریش؛ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ در یاد تاریخ و ایرانی ها می ماند

توافق هسته ای در اتریش؛ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ در یاد تاریخ و ایرانی ها می ماند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امروز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ شمسی برابر با ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی در یاد تاریخ و ایرانی ها باقی خواهد ماند. پس از حدود ۱۳ سال مناقشه هسته ای ایران، وین، پایتخت

آگهی

امروز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ شمسی برابر با ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی در یاد تاریخ و ایرانی ها باقی خواهد ماند. پس از حدود ۱۳ سال مناقشه هسته ای ایران، وین، پایتخت اتریش روز سه شنبه شاهد توافق تاریخی ایران و قدرت های جهانی بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از توافق در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم. با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را که دنیا بدان امید بسته بود به سرانجام رساندیم؛ یک تعهد مشترک به صلح، تلاش مشترک برای امن تر کردن دنیایمان.»

آنچه برای مردم ایران از همه چیز مهمتر است لغو تحریمهاست. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص گفت:«برجام دربرگیرنده برنامه‏ ی بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت های توافق شده در مورد برنامه هسته ای ایران بوده، و لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته ای ایران، شامل گام هایی برای دسترسی در زمینه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی، را موجب خواهد شد.»

آنچه آمریکا و قدرتهای جهانی می خواهند ایران بدون تسلیحات هسته ای و اورانیوم غنی شدۀ حداقلی است. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در این مورد گفت: «واقعیت این است اگر توافقی که بدان دست یافته ایم بطور کامل اجراء شود، برنامه هسته ای ایران شفاف و مسئولیت پذیر خواهد شد، نه فقط برای چند سال بلکه برای همیشه. این توافق خوبی است که ما بدنبالش بودیم…توافقی که به میزان قابل توجهی از میزان اورانیوم غنی شدۀ ایران و نیز از تعداد سانتریفویژهایی که می چرخند، می کاهد.»

اگر طرفین به تعهدات خود پایبند باقی بمانند می توان گفت که طولانی ترین مذاکره آمریکا با کشوری خارجی به نتیجه رسیده و گزینه اقدام نظامی علیه ایران منتفی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش رئیس جمهوری ایران به توافق در پرونده هسته ای

اوباما: توافق هسته ای مانع گسترش جنگهای بیشتر در جهان است

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد