Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ویمبلدون، قدرت نمایی جوکوویچ در فینال

ویمبلدون، قدرت نمایی جوکوویچ در فینال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش از ویمبلدون: فرنگیس محبی

نوواک جوکوویچ قهرمان صرب بار دیگر، امید راجر فدرر، برای دستیابی به هشتمین مقام قهرمانی مردان ویمبلدون و شکستن این رکورد را بر باد داد و با نتیجه ۷-۶ و ۷-۶ و ۶-۴ و ۴-۶، قهرمانی صد و بیست ونهمین دوره مسابقات گرانداسلم ویمبلدون را به نام خود ثبت کرد.

جوکویچ پس از پیروزی بر فدرر همانند دو بار گذشته مقداری از چمن زمین را کند و در دهان گذاشت. او در این باره گفت از دوران کودکی که آرزویش پیروزی در ویمبلدون بوده با خود عهد کرده که در صورت رسیدن به آرزوی خود از چمن زمین تنیس ویمبلدون بخورد. او اضافه کرد که این بار این چمن از دو بار قبل شیرین تر بوده است.

تلاش بی نتیجه فدرر

اگر مسابقات نیمه نهایی و بازی های قبلی این دو بازیکن در ویمبلدون امسال را در نظر بگیریم، فدرر سوییسی بر روی کاغذ برنده این مسابقه می بود، اما سرویس های فدرر که پیروزی او را در نیمه نهایی برابر اندی ماری بریتانیایی تضمین کرد، در این مقابله با برگشت های نوواک مواجه شد. فدرر بازیکنی بهتر از ماری را در مقابل داشت و تنها توانست یک سرویس گیم جوکوویچ را از ۷ موقعیتی که داشت بشکند.

تای بریک تعیین کننده ست های اول و دوم بود. در ست سوم در حالیکه جوکوویچ با شکست یک سرویس گیم فدرر، از او پیشی داشت، بازی بعلت بارش باران متوقف شد. اما پس ار بازگشت به زمین طولی نکشید که جوکوویج با امتیاز ۶-۴ ست سوم را هم برد.

از آن پس با وجود ضربات تحسین آمیز فدرر، ۳۵ خطای سهوی او، روند بازی را در اختیار جوکوویچ قرار داد و او با شکستن دو سرویس گیم فدرر در ست چهارم، در دفاع از این مقام خود، که سال گذشته باز هم در برابر فدرر به دست آورده بود، سرافراز شد. فدرر مرد قدرتمند تنیس جهان این بار هم در برابر جوکوویچ کم آورد و صدرنشین رده بندی جهانی تنیس مردان حرف اول و آخر را زد.

جوکوویچ قهرمان ۹ گرانداسلم

نوواک جوکوویچ بازیکن ۲۸ ساله صرب اکنون همانند مربی آلمانی خود بوریس بکر سه بار جام قهرمانی ویمبلدون را از آن خود کرده و در مجموع با ۹ جام قهرمانی گرانداسلم با آندره آغاسی و ایوان لندل شانه به شانه شده است. او تا کنون فقط در جام آزاد فرانسه ناکام بوده و برخلاف فدرر نتوانسته گرانداسلم خود را تکمیل کند.

جوکوویچ در سال ۲۰۱۴ برای دومین بار به صدر جدول رده بندی جهانی رفت که تاکنون مقام خود را حفظ کرده است. او در نیمه نهایی ریشار گسکه از فرانسه را با سهولت در سه ست شکست داد.

راجر فدرر بازیکن ۳۴ سوییسی و نفر دوم رده بندی جهانی مجموعا در ۱۷ گرانداسلم به پیروزی رسیده که بیش از هر بازیکن مرد دیگری است. او هفت بار در ویمبلدون قهرمان شده است که برابر با رکورد پیت سمپراس بازیکن نامدار آمریکایی است.

فدرر که بیش از هر بازیکن دیگری در صدر رده بندی جهانی بوده امسال برای رسیدن به فینال در نیمه نهایی با اندی ماری از بریتانیا روبرو شد و با ارایه یکی از بهترین بازی های عمر حرفه ای خود او را دو سه ست متوالی شکست داد.

داور ایرانی

داوری این مسابقه را یک داور ایرانی بنام علی نیلی بعهده داشت که دارای نشان طلایی داوری فدراسیون بین المللی تنیس است. علی نیلی ۳۷ سال دارد و در سال ۱۹۷۸ در تهران متولد شد. نیلی داوری را در سال ۱۹۹۶ آغاز کرد و در سال ۱۹۹۸ مورد تایید فدراسیون بین اللمللی تنیس قرار گرفت. علی نیلی در سال ۲۰۱۱ تبعه آمریکا شد. نیلی در سال ۲۰۰۸ صاحب نشان طلایی داوری شد و در سال ۲۰۱۰ به انجمن بازیکنان تنیس مرد پیوست و بعنوان داور تمام وقت در تور حرفه ای داوری می کند. این اولین مسابقه فینال یک گراند اسلم بود که علی نیلی داوری کرد. نیلی پیشتر طی دو سال گذشته مسابقات نیمه نهایی در ویمبلدون را داوری کرده است. علی نیلی بیش از ۴۰۰ مسابقه تنیس، از جمله مسابقات تنیس هر چهار گرانداسلم را در ۵۵ کشور جهان داوری کرده است.

در همین حال جایگاه سلطنتی ویمبلدون امروز میزبان ستارگان ورزش و سینما بود. ازجمله راد لیور و بیون بورگ از میان قهرمانان تنیس و هیوگرانت و برادلی کوپر از بازیگران هالیوود.

در این تورنمت همانطور که ستاره های جدیدی آفریده شدند ستارگان قدیم خداحافظی کردند از جمله لیتون هیویت قهرمان محبوب پیشین ویمبلدون از استرالیا که آخرین بازی خود در این ورزشگاه را انجام داد.

بدین ترتیب دوهفته تنیس زیبا درمعتبرترین تورنمت جهان که بیش از ۴۴۰۰۰۰ نفر تماشاگر داشت پایان گرفت. دو هفته ای که در آن ۲۸۰۰۰ کیلو توت فرنگی، میوه سنتی ویمبلدون و ۱۵۰۰۰ لیوان نوشابه الکلی پیمز مصرف شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سر بابی چارلتون، اسطوره فوتبال انگلیس، در ۸۶ سالگی درگذشت

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل

تصاویری از حمله دسته جمعی زنبورها به مسابقه تنیس در آمریکا