Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین تلاش های جمهوریخواهان برای بی اعتبار کردن مذاکرات هسته ای

آخرین تلاش های جمهوریخواهان برای بی اعتبار کردن مذاکرات هسته ای
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات جاری در وین و اعلام دستیابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به اضافه یک، بی شک موجی از انتقادها از سوی محافظه

آگهی

در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات جاری در وین و اعلام دستیابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به اضافه یک، بی شک موجی از انتقادها از سوی محافظه کاران تندرو در کنگره آمریکا به راه خواهد افتاد و مخالفان این توافق تمام تلاش خود را برای مقابله با آن به خرج خواهند داد. کنگره امریکا دو ماه پیش طرح موسوم به نظارت بر توافق احتمالی با ایران را با چهار صد رای موافق در برابر بیست و پنج رای مخالف به تصویب رساند. این طرح پس از امضاء توسط رئیس جمهور به قانون تبدیل شد.

بسیاری از جمهوری خواهان از جمله لیندسی گراهام که نامزد ریاست جمهوری آمریکا است از هم اکنون عزم خود را برای به چالش کشاندن توافق احتمالی با ایران جزم کرده اند: «بسیار خوشحال خواهم شد که جاه طلبی های هسته ای ایران بدون شلیک یک گلوله به پایان برسد. اما باید بدانید با چه کسانی صحبت می کنید و آنها به واقع چه خواسته هایی دارند. من معتقدم آنها برای تضمین بقای رژیم به دنبال سلاح هسته ای هستند. باور دارم که آنها برای به دست آوردن بیشترین امتیازها تا جایی که می توانند، فشار خواهند آورد. در ضمن این امر که سازمان ملل متحد به عنوان دیواری میان ما و ایرانی قدرت گرفته قرار گیرد، به اعتقاد من زیاد قابل اعتماد نیست. ما با ظهور یک کره شمالی دیگر مواجهیم.»

جمهوری خواهان برای بی اثر کردن وتوی رئیس جمهور باید در کنگره و سنا به اکثریت دو سومی دست یابند. برای این کار باید حمایت برخی ازدمکرات ها را نیز همراه خود کنند. امری که از دید جان کریستوفر بیوآ تحلیلگر سیاسی از دانشگاه جرج تاون غیرواقعگرایانه است: «در این شرایط، استفاده از وتو آخرین سلاح اوباما خواهد بود. من فکر نمی کنم لازم باشد او تا آنجا پیش رود. وی تنها به سی و چهار دمکرات نیاز دارد تا مطمئن شود جمهوری خواهان نمی توانند با قانونی کردن توافقی که وی خواهان رسیدن به آن است، مقابله کنند. بنابر این فکر نمی کنم او نیاز داشته باشد قلم قرمز خود را بیرون بیاورد.»

به اعتقاد لیبرال دمکرات ها، تمدید چند باره ضرب الاجل نهاییِ رسیدن به توافق هسته ای با ایران و تغییر آن از هفتم به دهم ژوئیه نشانگرآن است که دولت اوباما خواهان رسیدن به توفقی است که بیشترین شانس را برای تصویب در کنگره داشته باشد.

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن می گوید: «به نظر می آید توافق با ایران در کنگره تایید شود. اما اگر رئیس جمهور اوباما مجبور شود برای پیشبرد آن از حق وتو استفاده کند، این توافق در بستر سیاسی شکننده ای قرار می گیرد. در این صورت موضوع ایران به نخستین سوژه حملات در جریان مبارزات انتخاباتی سال آینده تبدیل خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان کری: مذاکرات بدون عجله و تا رسیدن به توافق جامع ادامه دارد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است

ترکیه مذاکره ساخت نیروگاه هسته‌ای را با آمریکا آغاز کرد؛ رایزنی با کره جنوبی، روسیه و چین ادامه دارد