گره مذاکرات هسته‌ای ایران در کجاست؟

گره مذاکرات هسته‌ای ایران در کجاست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

گره مذاکرات هسته‌ای ایران در کجاست و «توافق خوب» که هر دو طرف بر آن تاکید دارند به چه معناست؟ این پرسش ها را در برنامه «همراه با یورونیوز» با مهران براتی کارشناس مسائل بین الملل و برخی از مخاطبان یورونیوز به بحث گذاشتیم.
آقای براتی به دو موضوع مهم در پرونده هسته ای ایران در صورت توافق اشاره کرد و گفت: «یک موضوع مربوط به لغو نظام تحریم ها و دیگری چگونگی نظارت و بازرسی روی تاسیسات هسته ای ایران است.»

وی تحریم ها علیه ایران را به چهار گروه تقسیم بندی کرد و گفت: «یک گروه تحریم ها از زمان گروگانگیری در سفارت آمریکا وضع شد که هر سال تمدید می شوند. دومین گروه تحریم ها مربوط به تحریم های کنگره آمریکاست و سومین آن تحریم های عمومی و حقوق بشری و مربوط به آنچه که «تروریسم» نامید می شود، است.»
آقای براتی آخرین گروه تحریم ها علیه ایران را هم مربوط به تحریم های اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت: «این تحریم ها لیست بلند و بالایی دارد که بخشی از آن مربوط به صنایع، نفت و گاز می شود و بخش دیگر مربوط به مسائل نقض حقوق بشر است.»

وی تصریح کرد که هر کدام از تحریم ها در شرایط جدید باید با یک نظم جدید برداشته شوند. به طور مثال کنگره آمریکا نمی تواند بلافاصله تصمیم بگیرد که تحریم ها برداشته شوند چراکه روند قانونی خودش را دارد.
این کارشناس ساکن برلین به موضوع نظارت ها و بازرسی ها هم اشاره کرد و گفت: «در یک مورد مطرح شده در این مذاکرات، غرب می خواهد سیستم نظام بازرسی ویژه داشته باشد که حتی فراتر از پروتکل الحاقی باشد.»
وی با بیان اینکه «نسبت به ارائه راه حل ها بدبین نیستم» تاکید کرد: «گویا آمریکا و غرب توافق کرده اند که در حال حاضر نمی خواهند حتما بازرسان آژانس پارچین را ببینند یا با دانشمندان هسته ای صحبت کنند.»

آقای براتی در پاسخ به سوالی درباره اینکه «در صورت رسیدن به توافق جامع هسته ای راه بازگشت ایران به جامعه جهانی و به ویژه برقراری رابطه با آمریکا چه وضعیتی خواهد داشت؟» گفت: «این موضوع در اختیار آقای خامنه ای و اطرافیان ایشان است چراکه از طرف آمریکا مشکلی وجود ندارد و حتی استقبال می کنند.»
وی تاکید کرد: «اما جمهوری اسلامی که ۳۵ سال دشمن بزرگ خود را آمریکا معرفی کرده است به این سرعت تغییر موضع نمی دهد. »

این کارشناس مسائل بین المللی در عین حال گفت: «به نظرم ارتباط مجدد بین ایران و آمریکا خیلی طول نخواهد کشید چرا که جمهوری اسلامی تاکنون بسیار عملکردی بوده است یعنی اگر به نفع او برقراری رابطه باشد این کار را انجام می دهد.»
همچنین در این میزگرد اینترنتی دو تن از مخاطبان یورونیوز هم حضور داشتند. آقای خالقی از گرجستان درباره احتمال توافق هسته ای گفت: « توافق در دسترس است اما برای ایران و آمریکا باید به گونه ای باشد که در داخل کشورهای خود چگونه آن را مطرح می کنند. »

محسن مخاطب دیگر از شیراز نیز نظر خود را در این گفت و گو مطرح کرد و گفت: « مذاکرات چند دوره و چند بخش مختلف داشت. باید هر کدام را جدا بررسی کرد. هر کدام گره های خاص خود را دارد که به دوره های بعد هم منتقل کرده است.»
وی معتقد است که «باید دید هر کشور به چه دلیلی پای میز مذاکره آمده است و هر کدام از آنها از این میز می خواهند چه چیزی ببرند. اینگونه مشخص می شود که گره چیست و ما می توانیم به توافق برسیم یا نه.»

ویدیوی کامل این گفت و گو را تماشا کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند