مهلت بازپرداخت یکی از اقساط قرض یونان نیمه شب سه شنبه به سر می آید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مهلت بازپرداخت یکی از اقساط قرض یونان نیمه شب سه شنبه به سر می آید

دولت یونان به آخرین پیشنهاد ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا برای پذیرش طرح وام دهندگان به این کشور پیش از همه پرسی روز یکشنبه پاسخ منفی داده است.

یونان تا نیمه شب سه شنبه به وقت اروپای مرکزی برای بازپرداخت یکی از اقساط یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورویی خود به صندوق بین المللی پول فرصت دارد.

آلکسی سیپراس، نخست وزیر چپگرای یونان آخرین پیشنهادات رئیس کمیسیون اروپا را برای جلوگیری از ورشکستگی یونان پیش از برگزاری همه پرسی روز یکشنبه رد کرده است.

یک شهروند یونانی در مورد پیامد همه پرسی روز یکشنبه می گوید: «مهم نیست که چه واحد پولی استفاده می کنید. آنچه مهم است اینست که پولی برای زنده ماندن داشته باشید. مهم نیست که آن پول اسمش دراخما یا یورو یا کوکوریکو باشد. وقتی پول ندارید همه اینها یکسان هستند.»

یک شهروند یونانی دیگر اظهار داشت: «ما در حال سقوط آزاد هستیم. بگذارید امیدوار باشیم که کسی به ما کمک خواهد کرد و در آخرین لحظه راه حلی پیدا می شود.»

یک شهروند خشمگین یونانی هم می گوید:
«به این تبه کاران باید پاسخ منفی دهیم. بگذارید همه ما با منزلت بمیریم. دیگر بس است.»

با اینکه مقامات یونانی چند روز پیش از تعطیلی بانکها تا روز ششم ژوئیه خبر داده بودند اما به گفته وزیر دارایی یونان، یک هزار شعبه بانک از روز چهارشنبه در این کشور درهای خود را بر روی مستمری بگیرانی که از کارت بانکی استفاده نمی کنند، باز خواهند کرد تا آنها بتوانند حقوق بازنشستگی خود را دریافت کنند.

هر فرد بازنشسته یونانی تا آخر هفته اجازه خواهد داشت حداکثر ۱۲۰ یورو از حساب بانکی خود برداشت کند.