Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یونان بانک های خود را تا هفتۀ آینده تعطیل می کند

یونان بانک های خود را تا هفتۀ آینده تعطیل می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی شکست مذاکرات میان یونان و وام دهندگان در بروکسل، هزاران نفر در شهرهای یونان برای خارج کردن پولهایشان از بانک ها، در مقابل دستگاههای خودپرداز صف

آگهی

در پی شکست مذاکرات میان یونان و وام دهندگان در بروکسل، هزاران نفر در شهرهای یونان برای خارج کردن پولهایشان از بانک ها، در مقابل دستگاههای خودپرداز صف کشیده اند. به گزارش منابع خبری، از روز شنبه و پایان بدون توافق این مذاکرات، شهروندان یونانی تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیون یورو از پولهایشان را از بانک ها بیرون کشیده اند.

در پی همین امر، الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان روز یکشنبه اعلام کرد بانک های این کشور تا روز هفتم ژوییه تعطیل خواهند بود. دولت همچنین برای جلوگیری از کمبود پول نقد در بانک ها در اثر هجوم مردم، سقف دریافت پول از دستگاه های خودپرداز را روزانه ۶۰ یورو تعیین کرده است.

علاوه بر تعطیلی بانک ها، دولت یونان از آغاز همزمان تدابیر کنترلی سرمایه خبر داده است.

جورجیوس کاتروگالوس، وزیر مدیریت و اصلاحات اداری یونان پس از نشست شبانۀ کابینۀ یونان در شامگاه یکشنبه در این باره به خبرنگاران گفت: «واضح است که وام دهندگان برای لغو این همه پرسی فشارهای زیادی را به ما تحمیل کنند و یا در بدترین حالت، ممکن است سعی کنند نتیجه را تغییر بدهند. به همین دلیل است که تاکید می کنم در برابر این باج خواهی ما باید آرامش خودمان را حفظ کنیم.»

با رد این پیشنهادها از سوی دولت یونان و اعلام همه پرسی در این باره، وام دهندگان پرداخت بستۀ مالی هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی به یونان را ادامه نمی دهند و به دلیل کمبود منابع مالی، مبلغ ۱۱ میلیارد یورو که قرار بود به بانک های این کشور برای جلوگیری از ورشکستگی اختصاص یابد، از سوی دولت پرداخت نمی شود.

خبرنگار یورونیوز از آتن می گوید: «پس از شش ساعت نشست کابینه، دولت یونان اعلام کرد حتی با بانک هایی که به تعطیلی کشیده شده اند، در تصمیم خود برای برگزاری این همه پرسی در یکشنبۀ آینده مصمم است.»

بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است موقتا، پرداخت نقدینگی به بانک مرکزی یونان را در موارد اضطراری متوقف نمی کند.

در صورت عدم ارائۀ بستۀ کمک مالی به یونان تا پایان ماه ژوئن، امکان پرداخت دستمزد کارکنان دولتی و بازنشستگان وجود نخواهد داشت. عدم ادامۀ این کمک ها می تواند به ورشکستگی گستردۀ بانک های یونان منجر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم یونان از همه پرسی استقبال می کنند

بانک مرکزی اروپا نقدینگی مورد نیاز بانک های یونان را تامین می کند

با تایید پارلمان، یونان به استقبال همه پرسی برنامه کمکهای مالی می رود