همه پرسی یونان می تواند سرنوشت یورو را تغییر دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
همه پرسی یونان می تواند سرنوشت یورو را تغییر دهد

پس از تشکیل جلسه فوق العاده کابینه یونان، نخست وزیر این کشور الکسیس سیپراس اعلام کرد بزودی کشورش به استقبال یک همه پرسی برای بررسی پیشنهاد وام دهندگان اروپایی خواهد رفت.

این همه پرسی پنجم ژوییه برگزار خواهد شد. اعضای دولت این کشور برگزاری این همه پرسی را تبلور واقعی دموکراسی در اروپای امروز می دانند.

گئورگه کاتروگالوس، وزیر اصلاحات اداری یونان به خبرنگار ما گفت: “حالا نوبت به مردم یونان رسیده است تا سرنوشتشان را بدست خود رقم بزنند. امروز دموکراسی در اروپا به بوته آزمایش گذاشته خواهد شد. اروپایی ها باید خودشان برای اجرای سیاستهای سختگیرانه اقتصادی تصمیم بگیرند.”

وزیر بهداشت یونان، پاناجیوتیس کوروبلیس، هم گفت: “ما در منطقه مالی یورو می مانیم، ما به توافقی می رسیم که چشم انداز روشنی برای آینده کشورمان داشته باشد. تدابیر سختگیرانه ما را به جز بسوی فاجعه به جای دیگری نمی برد.”

خبرنگار ما در اتن می گوید: “ آخرین همه پرسی یونان به سال 1974 و زمانی باز می گردد که یونانی ها بین حکومت سلطنتی و جمهوری انتخابشان را انجام دادند. اینبار موضوع متفاوتی در میان است اما از حساسیت بالایی برخوردار است. نتیجه این همه پرسی نه تنها آینده یونان بلکه آینده اروپای واحد و یورو را نیز تعیین خواهد کرد.”