افزایش استفاده از «اوبر پوپ» و اعتراض رانندگان تاکسی در اروپا

افزایش استفاده از «اوبر پوپ» و اعتراض رانندگان تاکسی در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خدمات ساده، در دسترس و مهمتر از همه ارزان، از ویژگی های خدمات اپلیکیشن اوبر است که ارتباط مسافران را با رانندگانی برقرار می کند که با وسایل نقلیه

آگهی

خدمات ساده، در دسترس و مهمتر از همه ارزان، از ویژگی های خدمات اپلیکیشن اوبر است که ارتباط مسافران را با رانندگانی برقرار می کند که با وسایل نقلیه شخصی خود اقدام به حمل مسافر می کنند.

شرکت اوبر در سال 2009 در سان فرانسیسکو توسط دو کارآفرین راه اندازی شد و یک سال بعد اپلیکیشن اوبر به بازار آمد. تنها در این شهر آمریکا 22 هزار راننده در حال کار با این سرویس هستند. در حال حاضر ارزش تقریبی این شرکت بیش از 36 میلیارد یورو می باشد.

اوبر در 57 کشور و 250 شهر از جمله پاریس فعال است. پاریس اولین پایتخت اروپایی بود که اوبر فعالیتش را در آن آغاز کرد. در حال حاضر حدود 400 هزار نفر از این خدمات در فرانسه استفاده می کنند.

جو برترام، مدیر عامل منطقه ای اوبر در بریتانیا، ایرلند و شمال اروپا می گوید: «ما در صنعتی اختلال ایجاد کرده ایم که سالهاست با چنین چالشی روبرو نبوده است. بنابراین کار ما اغلب می تواند برای متصدیان امور کمی ناراحت کننده باشد. با این حال ما معتقدیم که رقابت مفید است. رقابت باعث افزایش کیفیت خدمات می شود و مصرف کنندگان و رانندگان گزینه ها و انتخاب های بیشتری خواهند داشت.»

با اینحال تاکسی داران در لندن، برلین و پاریس علیه این سیستم دست به اعتراض زدند. دریافت جواز کار با تاکسی در اروپا بسیار قاعده مند و دشوار است. رانندگان تاکسی باید دوره آموزشی گرانقیمتی را بگذارنند. در فرانسه رانندگان تاکسی برای دریافت جواز تاکسی باید 250 ساعت آموزش بگذرانند.

اقدامات قضایی علیه اوبر در برخی کشورها افزایش یافته است و فعالیت این سیستم در بسیاری از شهرهای اروپا از جمله مادرید، جایی که قضات حق را به تاکسی داران داد، ممنوع اعلام شد.

یک راننده تاکسی اسپانیایی می گوید: «ما بیش از 100 هزار خانواده هستیم که زندگیمان در اسپانیا به تاکسی وابسته است. اگر ما مالیات نپردازیم وزارت خزانه داری اسپانیا نمی تواند درآمد ماهانه 180 میلیون یورویی داشته باشد.»

اعتراضات بیشتر به اپلیکیشن «اوبر پوپ»است که ارتباط مشتریان را با رانندگان غیر حرفه ای که با وسیله نقلیه شخصی شان کار می کنند را برقرار می کند.

رانندگان تاکسی در آلمان نیز علیه این سیستم حمل مسافر دست به اعتراض زدند. ریچارد لیپولد، رئیس اتحادیه تاکسی رانی برلین می گوید: «بدیهی است وقتی شما از «اوبر پوپ» استفاده می کنید نه تنها شغل تاکسی رانان را به خطر می اندازید بلکه همه کسانی که از این سیستم استفاده می کنند در خطر هستند، بخاطر اینکه آنها مطمئن نیستند. نمی توانید مطمئن باشید که راننده سالم است و آزمایش های لازم را انجام داده و حتی معلوم نیست خودرو مورد استفاده بیمه داشته باشد.»

در هند تجاوز به زنی توسط راننده اوبر اعتراضات مردم را در پی داشت. فعالیت اوبر در هند بعد از این حادثه، در ماه دسامبر گذشته برای شش ماه ممنوع شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رانندگان خشمگین تاکسی، ترافیک پاریس را مختل کردند

اعتراض تاکسیرانان بلژیک به رقیبی بنام «اوبر»

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد