وزیر آموزش و پرورش ایران رای اعتماد گرفت

وزیر آموزش و پرورش ایران رای اعتماد گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طرح استیضاح علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش رای نیاورد و با ۱۶۷ رای مخالف، ۷۶ رای موافق و ۱۳ رای ممتنع، این عضو کابینه در سمت خود ابقا شد.

در جلسه علنی استیضاح وزیر آموزش و پرورش ۲۵۶ نماینده حاضر بودند و ۹ نماینده در انتقاد از عملکرد وی طی ۲۲ ماه گذشته انتقاد کردند. در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمود علوی وزیر اطلاعات، محمدباقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه و سخنگوی دولت نیز حضور داشتند.

جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان موافق برکناری آقای فانی از وزارت آموزش و پرورش گفت: «حقوق فرهنگیان در سال جاری بیشتر از ۱۴ درصد افزایش نیافته است و این در حالی است که از صندوق بازنشستگی فرهنگیان مدیران حداقل ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و بیش از ۴۰۰ میلیون تومان بین خودشان تقسیم می‌کنند. بودجه ۳۰۰۰ میلیارد تومانی این صندوق در دست مدیرانش تبدیل به ماشین‌های لوکس و هدایای نفیس جهت در اختیار گرفتن مدیرانش می‌شود. فسادی که در گذشته هم در این صندوق وجود داشت.»

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز و از مخالفان استیضاح نیز گفت: «با افزایش بودجه آموزش و پرورش برای سال ۹۴ کمک بزرگی به بهبود وضعیت معلمان شد. اما با توجه به بزرگی این وزارتخانه و بدهی سنگین به معلمان کافی نیست و مشکلات همچنان باقی است. ۹۷ درصد بودجه آموزش و پرورش حقوق و مزایای معلمان است. اجرای سند ملی تحول بنیادین آموزش و پرورش نیاز به منابع دیگری دارد که وجود ندارد.»

آقای فانی پس از رضا فرجی دانا، وزیر پیشین علوم، تحقیقات و فناوری دومین عضو کابینه دولت حسن روحانی است که از سوی مجلس نهم به جلسه استیضاح فراخوانده شده است. طرح استیضاح وی در ۱۰ بند تنظیم و وزیر به دلایلی چون «ناتوانی در جلب توجه دولت به اهمیت و نقش آموزش و پرورش» و نیز «نداشتن برنامه و نظام مشخص و مؤثر در استقرار نظام پویا و جامع رصد، نظارت،‌ ارزیابی و پایش مستمر برنامه‌ها و نتایج آنها در ابعاد آموزشی، پژوهشی و کیفی نیروی انسانی» مقصر دانسته شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیران دولت در صف استیضاح مجلس

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟